Reprezentatywne Organizacje Związkowe z TWd żądają pilnego spotkania z szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych

Ministerstwo Aktywów Państwowcy złożyło TAURON Polska Energia (TPE) ofertę nabycia TAURON Wydobycie S.A. (TWd) za symboliczną złotówkę. Ma to być element realizacji „umowy społecznej”, a przejęcie ma umożliwić rozliczanie pomocy budżetowej w sposób jasny i czytelny. Proces budzi jednak szereg wątpliwości wśród związkowców.

Oburzenia nie kryją reprezentatywne Organizacje Związkowe z TWd. — Sam fakt przekazania naszej spółki do Skarbu Państwa nie był oczywiście żadną tajemnicą, a wszystko zostało ustalone podczas negocjacji dotyczących „umowy społecznej”. Natomiast już cały szereg wątpliwości i obaw tempo całego procesu. Podczas negocjacji „umowy społecznej” dostaliśmy zapewnienie, że nie zostaniemy wydzieleni z Grupy Tauron do momentu aż umowa nie zostanie notyfikowana. Póki co nie wiadomo nawet na jakim etapie jest cała notyfikacja, a już mówi się, że mamy zostać wydzieleni do końca tego roku – wskazuje Waldemar Sopata, przewodniczący NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie.

Pełni obaw związkowcy wystosowali do Wicepremiera, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina pismo. W piśmie związkowcy zarzucają MAP, że proces taki będzie przeprowadzony z zachowaniem dialogu społecznego oraz rozpocznie się po notyfikacji „umowy społecznej” przed Komisją Europejską. – Przypominamy, że kilkakrotnie były zapewnienia ze strony Ministerstwa Aktywów Państwowych, także w trakcie negocjacji w obecności Wiceministrów MAP odpowiedzialnych za górnictwo, że proces zmian właścicielskich w górnictwie, a przede wszystkim przyjęcie TAURON Wydobycie, przeprowadzony zostanie po notyfikacji „umowy społecznej” i programu pomocy z niej wynikającego przed Komisją Europejską. Podczas tych rozmów wielokrotnie zapewniano nas, że proces będzie prowadzony z zachowaniem dialogu społecznego. Również Minister odpowiedzialny za sektor górnictwa informował zarząd TAURON Polska Energia, że do zmian własnościowych dojdzie tylko i wyłącznie po notyfikacji pomocy publicznej… – czytamy w piśmie.

Związkowcy przypominają również, że przekazanie takie miało nastąpić po uprzednim oddłużeniem spółki i wyjaśniają w jaki sposób doszło do tego zadłużenia. – Zadłużenie to powstało nie z powodu złego zarządzania firmą, ale poprzez sprzedaż surowca do energetyki TAURON Polska Energia po zaniżonych cenach. Jako spółka córka nie mogliśmy się przeciwstawiać takim praktykom ze strony właściciela, który narzucał nam takie, a nie inne ceny. Przykładem jest obecna sytuacje, gdzie do elektrowni TAURON Polska Energia sprzedajemy węgiel po 25 zł (dwadzieścia pięć złotych) za gigadżul i jest to cena gwarantowana tylko na miesiąc wrzesień. Natomiast na rynku zewnętrznym elektrownie płacą od 45 do 50 zł za gigadżul. Natomiast na rynkach ARA ta cena jest jeszcze wyższa… – wyjaśniają przedstawiciele reprezentatywnych Organizacji Związkowych w TWd.

– To całkowicie nieodpowiedzialny pomysł, który pod znakiem zapytania stawia przyszłość naszej spółki. Jako TWd nie jesteśmy po prostu stać się nagle samodzielni i sami funkcjonować na rynku. Nie mamy własnego systemu sprzedaży ani służb odtworzeniowych, a obecnie wszystkie te działania odbywają wewnątrz Grupy. Jakieś przygotowania ponoć zostały podjęte, żeby to zmienić, ale wszystko jest jeszcze w powijakach. Jeszcze większe wątpliwości budzą kwestie ekonomiczne. Wg naszych informacji w ramach kontraktów z elektrowniami cena sprzedawanego przez nas węgla to 25 zł za GJ. To poziom o wiele niższy niż ceny rynkowe. Póki co, będąc częścią Grupy Tauron możemy jakoś funkcjonować, ale kiedy staniemy się całkowicie samodzielną spółką, to przy tych cenach trudno będzie nam utrzymać się na rynku – mówi przewodniczący Sopata.

W dalszej części pisma związkowcy podkreślają, że ostatnie doniesienia prasowe w kwestii przejęcia TWd przez Skarb Państwa wprowadzają niepokój w ponad sześciotysięcznej załodze TWd i wśród pracowników spółki córki Spółki Usług Górniczych (SUG), domagają się spisania „umowy społecznej” obejmującej wszystkich pracowników TWd i SUG, dającej gwarancje pracownicze w tak trudnych i niepewnych co do przyszłości czasach.

– Widać, że wszystko zostało postawione na głowie i trudno mówić o jakiś poważnych przygotowaniach do wydzielenia naszej spółki z Grupy Tauron i przejęcia przez Skarb Państwa. To rodzi obawy o przyszłość spółki oraz 6,5 tysiąca pracowników i ich rodzin. Dlatego będziemy domagali się pilnego spotkania w tej sprawie z przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych. Chcemy wiedzieć na czym stoimy i jakie są plany odnośnie funkcjonowania naszych kopalń – dodaje Sopata.

Na podstawie neetg.pl Dział informacji NSZZ Solidarność ZG Sobieski.

Pismo do Premiera J. Sasina tutaj >>>