Ilość wyświetleń: 208

Piotr Duda: Niech PO z PSL-em nie robią z Polaków idiotów

Niech PO z PSL-em nie robią z Polaków idiotów – powiedział PAP Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zapytany o to, jak, wedle jego wiedzy, kształtowało się bezrobocie wówczas, kiedy rządziła Platforma Obywatelska, a jak jego wskaźniki wyglądają teraz. „To byli ludzie, którzy niszczyli polski rynek pracy i polskiego pracownika, bo mają to w swoim DNA” – zaznaczył.

Niech PO z PSL-em nie robią z Polaków idiotów. Mi żaden sąd ust nie zamknie i powiem krótko: bezrobocie, za ich rządów, w zależności od roku i województwa czy powiatu, wynosiło kilkanaście procent – 14, 15, 17, 19… W woj. Wielkopolskim i na Śląsku było najniższe, ale poza tym szalało w całej Polsce, w każdym województwie, powiecie i gminiepowiedział Duda.

„Kazano nam pracować aż do śmierci”

Dodał, że on wie o tym najlepiej, gdyż przez osiem lat rządów poprzedniej koalicji Solidarność walczyła z Platformą i PSL-em, bo „to byli ludzie, którzy niszczyli polski rynek pracy i polskiego pracownika”.

Kazano nam pracować aż do śmierci poprzez wydłużenie wieku emerytalnego i psuto kodeks pracy

– podkreślił szef KK NSZZ Solidarność.

Pamiętamy umowy śmieciowe, niepłacenie składek przez pracodawców na ubezpieczenia społeczne, mieli polscy pracownicy pracować aż do śmierci, a ich emerytura i tak by była na minimalnym poziomie, z waloryzacją 30 gr. albo złotówki – wskazał Duda i wyjaśnił, że polski system ubezpieczeń społecznych ma charakter kapitałowy, więc im więcej ktoś zarabia, im więcej składek odłoży w ZUS, tym większą będzie miał emeryturę, „a to wówczas nie szło ze sobą w parze”.

Pieniądze z OFE

Niech się więc nie chowają za przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, którzy wydają takie, a nie inne wyroki w związku z kampanią wyborczą. Niech Platforma powie: +tak, za naszych rządów bezrobocie było na poziomie kilkunastu procent, a wiek emerytalny żeśmy podnieśli+. I jestem przekonany, że jeśli by doszli do władzy, to znów by to zrobili, bo po prostu mają to w swoim DNA. Tak samo, jak w swoim DNA mają to, żeby niszczyć rynek pracy, na którym pracownicy mają być niewolnikami – mówił.

Piotr Duda wskazał, że kolejnym „osiągnięciem” poprzedniej ekipy rządzącej jest sprawa pieniędzy z OFE.

Jak to się pan Tusk wówczas wyraził „to nie są pieniądze obywateli”. Bo jak to są pieniądze obywateli, to niech sobie ten obywatel je z konta wyciągnie – to była odpowiedź Tuska. Zabrał te pieniądze na załatanie dziury budżetowej, pieniądze pracowników, przez wiele lat oszczędzane na otwartych funduszach emerytalnych – przypomniał Duda.

  • Autor: PAP,oprac. Marlena Nowakowska
  • Źródło: PAP, tysol.pl