Ilość wyświetleń: 460

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności w Jaworznie

W jaworznickim Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Osiedlu Stałym we wtorek 27 czerwca podczas uroczystości odpustowych Matki Bożej Nieustającej Pomocy patronki Jaworzna odbyła się uroczysta peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności. 

Obraz i jego peregrynacja związane są z Ogólnopolską Pielgrzymką Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbywa się co roku w trzecią sobotę i niedzielę września. Po raz pierwszy zorganizowana została w 1983 roku przez ks. Jerzego Popiełuszkę dla robotników Huty Warszawa. Rok później pielgrzymi przybyli z wielu regionów Polski i modlili się o dobrą i godną pracę oraz o godne traktowanie pracowników. Każdego roku podczas mszy św. na Jasnej Górze ikonę przejmuje ten Region, który będzie organizatorem Pielgrzymki Ludzi Pracy w roku kolejnym. Ten zaszczytny obowiązek w roku 2023 przypada dla Regionu Śląsko – Dąbrowskiego. W 2023 roku obraz Matki Bożej Robotników Solidarności wraz z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona Solidarności oraz krzyżem robotników z Nowej Huty peregrynuje w Regionie Śląsko – Dąbrowskim NSZZ Solidarność. 27 czerwca obraz zawitał w Jaworznie.

Szczególnym wymiarem realizowania maryjnej religijności przez ludzi związanych z Solidarnością było pielgrzymowanie do sanktuariów maryjnych. W 1983 roku ks. Jerzy Popiełuszko zainicjował Ogólnopolskie Pielgrzymki Ludzi Pracy, które scaliły w jedno te inicjatywy. Stały się one w kolejnych latach prawdziwym świętem ludzi Solidarności. Z pielgrzymką ludzi pracy wiąże się także historia obrazu Matki Bożej Solidarności. Mówił podczas homilii Kapelan Regionu Śląsko – Dąbrowskiego NSZZ Solidarność Stanisław Puchała przypominając historią obrazu. 

W 1984 roku artysta z Podlasia – malarz Artur Chaciej namalował obraz Matki Bożej Robotników. Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stanowi biało-czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań`56, Gdańsk’70, Radom’76, Gdańsk’80, 13 grudnia 1981. Powstał z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku, Stanisława Marczuka. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boża Solidarności. Drugi z obrazów trafił do proboszcza parafii pw. Św. Brigidy w Gdańsku. Związkowcy z podlaskiej Solidarności największy z obrazów przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r. jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. W obawie przed represjami ze strony SB, przewieziono go pod osłoną innego obrazu z wizerunkiem świętego. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć Solidarności w Pielgrzymkach Ludzi Pracy. Od 2014 roku pełni rolę formacyjną przez peregrynację po kraju z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki wraz z miniaturą krzyża z Nowej Huty.

Nowohucki Krzyż jest repliką drewnianego krzyża, który w 1957 roku postawili mieszkańcy Nowej Huty w miejscu, gdzie miał stanąć kościół. Władze komunistyczne chcąc stworzyć ateistyczne osiedle mieszkaniowe bez Boga próbowały usunąć ten krzyż. Ostał się dzięki determinacji tych, którzy stanęli w jego obronie. Krzyż Nowohucki jest dziś symbolem walki komunistów z krzyżami w Polsce, z religią i z Bogiem.

We wtorkowych uroczystościach brali udział liczni członkowie Solidarności z jaworznickich zakładów pracy, zrzeszeni w Terenowej Sekcji NSZZ Solidarność miasta Jaworzno, Zarząd Regionu Śląsko – Dąbrowskiego NSZZ Solidarność reprezentowali zastępcy przewodniczącego Regionu Edyta Odyjas oraz Artur Braszkiewicz. W peregrynacji brali udział także przedstawiciele samorządu Jaworzna prezydent Paweł Silbert, wiceprezydent Łukasz Kolarczyk, przewodniczący Rady Miasta Jaworzna Tadeusz Kaczmarek, sekretarz miasta Jaworzno Ewa Sidełko – Paleczny a także Dariusz Starzycki przewodniczący PiS Jaworzno. We mszy brały udział liczne poczty sztandarowe.  

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.

Zdjęcia Alex Tura.