Ilość wyświetleń: 491

NSZZ Solidarność w obronie Turową w Luksemburgu

W piątek 22 października przed siedzibą TSUE w Luksemburgu (trybunałem NIE-sprawiedliwości unii europejskiej) odbyła się manifestacja w obronie Kopalni Węgla Brunatnego TURÓW. Związkowcy z NSZZ Solidarność stanowczo sprzeciwiają się postanowieniu TSUE, które stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i doprowadzi do likwidacji tysięcy miejsc pracy

Do Luksemburga przybyło ponad dwa tysiące członków NSZZ Solidarność, bo tylko na tyle Solidarność otrzymała zezwolenie, wśród których nie mogło zabraknąć przedstawicieli Solidarności z jaworznickich zakładów pracy w tym z ZG Sobieski. 

Związkowcy z „Solidarności” zostali „przywitani” w Luksemburgu zasiekami i opancerzonymi pojazdami.

Przed manifestacją Przewodniczący Piotr Duda powiedział. – Odgrodzono się od nas drutem kolczastym jak od bydła, gdzie europejskie lewactwo mówiące, że płoty należy likwidować?

– To nie walka o Turowa, to nie walk o energetykę. To walka o całą naszą gospodarka! – powiedział szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki „S” Jarosław Grzesik. –  Przybyliście tutaj pomimo tego, że tak wiele kilometrów dzieli nas od naszej Ojczyzny, od naszych miejsc zamieszkania, tutaj pod te budynki hańby i zniesławienia, dziękuję, że wszyscy jesteście. Jest nas dzisiaj 2 tys., bo na więcej urzędnicy europejscy się nie zgodzili. Jesteśmy tutaj dlatego, że to właśnie ta instytucja podjęła haniebną decyzje o zamknięciu kopalni Turów bez żadnego powodu, tylko dlatego, że ktoś złożył skargę, że mu brakuje wody, co jest nieprawdą. Hańba! – Mówił Grzesik. –  Potraktowali tu nas gorzej jak bydło. Komisja Europejska zabroniła grodzić pastwisk dla bydła drutem kolczastym, a tu pół miasta jest ogrodzone drutem kolczastym i to przeciwko nam, przeciwko Polakom, przeciwko związkowcom z „Solidarności”. – Odniósł się do zasieków w Luksemburgu Jarosław Grzesik. 

Następnie głos zabrał Przewodniczący NSZZ Solidarność z KWB Turów Wojciech Ilicki.

– TSUE zachowuje się jak dyktatura w Korei Północnej. Nie zgadzamy się na to. Dziś przyszliśmy pokazać, że Turów jest był i będzie. Jesteśmy dziś pokojowi, ale jak będzie trzeba to zablokujemy cała Unię Europejską. My dziś trybunał zamkniemy jednoosobowo – postanowieniem Piotra Dudy – zaznaczył Wojciech Ilnicki, przewodniczący KM KWB „Turów

Po przewodniczącym Ilickim głos zabrał szef „S”, Piotr Duda: – Jesteśmy tu jako reprezentacja całego kraju. W całej Polsce wspierają nas pracownicy. Mamy prawo we własnym kraju pracować i pilnować miejsc naszej pracy! – Dajemy Wam czas do namysłu, a jeśli nie, to podpalimy Europę! Podpalimy ją w naszych sercach, aby dać odpór tym idiotom, którzy zamykają tysiące miejsc pracy i chcą pozbawić energii elektrycznej miliony Polaków – mówił w piątek w Luksemburgu przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

 – Solidarność to piękne słowo, to związek zawodowy, to ludzie ciężkiej pracy, którzy doprowadzili do tego, że żyjemy w wolnej Europie. Proszę się rozejrzeć wokół – to wygląda jakbyśmy byli na granicy polsko białoruskiej – mówił podczas manifestacji w Luksemburgu szef „Solidarności” Piotr Duda. Jak podkreślił, „kolejnych błędów, tak jak to było w latach 90’, już nie popełnimy, kiedy to Komisja Europejska zamykała w Polsce stocznie, huty i kopalnie”. – Na to już nie pozwolimy! – powiedział stanowczo.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” wystosował także krótkie przemówienie do szefa PO i byłego premiera Donalda Tuska.


– Nie byłbym sobą, gdybym nie powiedział paru zdań o moim ulubieńcu – o złotym Donku. Nie powiem nic odkrywczego. Zacytuję jego słowa z Sejmu z 2012 roku: „To co pan dzisiaj robi, to potrafi każdy pętak. Pan powinien być tutaj i bronić polskich miejsc pracy i polskiej gospodarki, a nie być na usługach Niemców! – skierował słowa do szefa PO przewodniczący Piotr Duda. – Tak proszę pana, to co pan dziś robi w naszym kraju, to potrafi każdy pętak. Pan powinien być tutaj z nami i bronić polskich miejsc pracy, polskiej gospodarki i bronić suwerenności naszego kraju, a nie być na usługach Niemców! – dodał Przewodniczący Duda ku zadowolenia zgromadzonych. 

Zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Tadeusz Majchrowicz odczytuje pismo o zamknięciu TSUE. W trybie zabezpieczenia do czasu rozstrzygnięcia przez Krajowy Zjazd Delegatów wniosku, podjęto decyzję o natychmiastowym zawieszeniu funkcjonowania TSUE! 

– Zawsze byliśmy solidarni i dziś musimy być szczególnie solidarni z Turowem. Nie będziemy respektować nakazów i zakazów Trybunału Niesprawiedliwości – zaznaczył przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Dominik Kolorz.

Europosłanka Anna Zalewska mówiła – Jesteśmy tutaj, bo tak mówi nam serce. Jesteśmy tutaj, bo to jest sprawiedliwe. Nie oddamy Turowa! Nie oddamy, będziemy przy nim, będziemy z Wami, bo nie godzimy na to co nam mówi Timmermans, że chce nam zburzyć świat, w którym żyjemy. Że chce nam zbudować nowy, który będzie drogi, bo wszystko to co proponuje to to są podatki, nakazy, zakazy. Nie może być tak, że bezpieczeństwo energetyczne znacznej części kraju zostaje zachwiane. To jest po prostu, po ludzku niesprawiedliwe – mówiła podczas protestu europosłanka Beata Kempa.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi delegacja NSZZ Solidarność nie została wpuszczona do siedziby trybunału NIE-sprawiedliwości. 

Z pod siedziby trybunału NIE-sprawiedliwości manifestanci udali się pod ambasadę Czech, gdzie odbędzie się dalsza część pikiety.   

 Po drodze związkowcy z „Solidarności” spotkali kilkunastoosobową kontrmanifestacje. „Targowica!” „Szumowiny” – krzyczeli związkowcy.

Jarosław Grzesik pod ambasadą Czech: – Przez głupie i bezpodstawne żądania, Czesi spowodowali ze TSUE podjął decyzję o zamknięciu kopalni Turów. Nie zgadzamy się na to. Przyszliśmy również tu po to, żeby złożyć petycje do całego narodu czeskiego, żeby pokazać, że nie zgadzamy się na to, żeby nas dzielić – dzielić Polaków i Czechów.

Głos zabrał również szef „S”, Piotr Duda: – Potrzebny jest dialog i rozmowa. A oni chcą zamknąć kopalnię Turów i całą naszą gospodarkę. Polska jest niepodległa gospodarczo. Chcemy wykrzyczeć głośno, że się rozwijamy. Przed tą ambasada apelujemy, żeby politycy się ogarnęli.

Dzisiaj jest ostatni moment by wszystkim dać do zrozumienia, że Fit for 55 jest po to, by ograbić Europejczyków – zaznaczyła europosłanka Anna Zalewska.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda przekazał petycje ambasadorowi Czech w Luksemburgu.

Na zakończenie protestu NSZZ „Solidarność” w Luksemburgu odśpiewano Hymn Polski. 

Na podstawie: tysol.pl

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.

Zdjęcia M.C.