Ilość wyświetleń: 641

Gdańskie obchody sierpnia 1980!

We wtorek 31 sierpnia odbywały się w Gdańsku uroczystości upamiętniające 41. rocznicę Sierpnia 1980 i powstanie NSZZ „Solidarność”, a także 33. rocznicę strajków z maja i sierpnia 1988 r., w których wziął udział przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. W rocznicowym wydarzeniu brał udział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. 

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda w swoim przemówieniu wskazał, że NSZZ „Solidarność” to żywa historia.

– Panie premierze, ja bardzo dziękuję za te pana słowa, że te postulaty to nie tylko relikt przeszłości, że to postulaty, które są wyryte w naszych sercach. Tak to odbieramy jako członkowie NSZZ „Solidarność”. Bo dla nas to nie tylko zbiór postulatów, który wpisany jest na listę UNESCO. Związek zawodowy „Solidarność” to żywa historia i co roku spotykamy się w tej sali, a ja w imieniu członków „Solidarności” zdaje swoisty raport z wykonania tych postulatów z sierpnia 1980 roku. Bo to nasz obowiązek, aby realizować postulaty naszych bohaterów z 1980 roku. – mówił szef „Solidarność”, Piotr Duda.

– Dzisiejsze uroczystości mają także szerszy wymiar, bo przecież musimy wspominać także o kolejnej rocznicy sierpniowych strajków 1988 roku. Nie ma wolności bez „Solidarności”. To te strajki dały nam tą wolność, o którą walczyliśmy przez kilkadziesiąt lat. O prawa pracownicze, wolność człowieka, godność pracownika. To także okrągła 40 rocznica wydania pierwszego numeru Tygodnika Solidarność, 2 kwietnia 1981 roku. – wskazał przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”. Piotr Duda zwrócił również uwagę na rolę polskiego kościoła w tworzeniu „Solidarności”.

– Nie byłoby NSZZ „Solidarność” gdyby nie polski kościół i duchowy przywódca Solidarności – św. Jan Paweł II. To on obudził w nas Solidarność 2 czerwca 1979 roku. I dzięki wielu księżom, którzy oddali życie za „Solidarność” i wolną ojczyznę. Dzisiaj o nich także musimy wspominać. To, że szukaliśmy i znajdowaliśmy schronienie w kościele w tych trudnych czasach lat 80 – i mówię to jako przewodniczący chrześcijańskiego związku zawodowego, którego patronem jest bł. ks. Popiełuszko – pamiętajmy o tym, a szczególnie w tych chwilach, gdzie my jako katolicy i nasz kościół jest atakowany. Nie ma wolności bez „Solidarności” i nie byłoby „Solidarności” bez polskiego kościoła. – zaznaczył Piotr Duda. Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” przypomniał także o kwestii emerytur stażowych.

– Dla nas, w sercu wyryty jest kolejny bardzo ważny postulat dotyczący emerytur stażowych, czyli 14 postulat. (…) Ten 14 postulat to kolejne zdanie, które mówi o emeryturach stażowych dla pracowników ciężko pracujących, aby mieli ten wybór i mogli przejść na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego stażu i opłaceniu składek z odpowiednim kapitałem. Emerytury stażowe i ten projekt obywatelski, który NSZZ „Solidarność” złożył u pani marszałek Witek, to także drogowskaz dla młodych ludzi, młodych pracowników, aby dbali o swój kapitał emerytalny (…) Dlatego jako NSZZ „Solidarność” upominamy się z tej sali, tu, gdzie podpisano te porozumienia, aby ten postulat, który mamy panie premierze w sercu, został zrealizowany. – powiedział szef “Solidarności”.

Po zakończeniu tego spotkania uczestnicy przeszli na Plac Solidarności, gdzie złożyli kwiaty przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej.  W przemarszu do bazyliki św. Brygidy uczestniczyło kilkaset osób, pocztów sztandarowych w śród których nie mogło zabraknąć górniczego pocztu z Zakładu Górniczego Sobieski z Jaworzna. Jaworzno reprezentowały również inne komisje zakładowe NSZZ Solidarność, między innymi z Elektrowni, Wodociągów Jaworzno, Państwowej Straży Pożarnej z Jaworzna z Knauf Jaworzno oraz Urzędu Miejskiego miasta Jaworzno. O godz. 17 rozpoczęła się uroczysta msza święta celebrowana przez metropolitę gdańskiego ks. abpa Tadeusza Wojdę. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. działacze opozycjoniści demokratycznej i działacze WZZ, członkowie NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym związku Piotrem Dudą, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, parlamentarzyści i samorządowcy.

Źródło: tysol.pl