Będzie protest w sektorze paliwowo-energetycznym! Szczegóły 25 maja

Całkowity brak dialogu społecznego, ewidentne łamanie praw pracowniczych i związkowych oraz realne zagrożenie utraty miejsc pracy – to główne przyczyny protestu, do którego szykuje się branża paliwowo-energetyczna. W siedzibie Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” w Katowicach odbyło się dzisiaj spotkanie przedstawicieli krajowych sekcji z tych branż z udziałem przewodniczącego Komisji Krajowej Piotra Dudy i członków Prezydium KK.

Przedstawiciele „Solidarności” z krajowych sekcji branży paliwowo-energetycznej spotkali się dzisiaj, tj. 13 maja w siedzibie Sekretariatu. Udział w spotkaniu brali również właściwi merytorycznie członkowie Prezydium KK z przewodniczącym Piotrem Dudą na czele.

– Omówiliśmy najważniejsze sprawy dotyczące funkcjonowania sektora paliwowo-energetycznego, w którym w związku zapowiedziami, a właściwie to już działaniami rządu w ramach transformacji energetycznej, narasta konflikt – powiedział Jarosław Grzesik przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Grzesik podsumował spotkanie krótko:

– Wobec całkowitego braku dialogu społecznego w naszych branżach, ewidentnego łamania praw pracowniczych i związkowych oraz realnego zagrożenia utraty miejsc pracy, podjęto decyzję o przeprowadzeniu akcji protestacyjnej.

Szef Sekretariatu zapowiedział, że w najbliższym czasie szczegóły zostaną omówione przez sztab protestacyjno-strajkowy, a jego decyzje zostaną ogłoszone podczas specjalnej konferencji prasowej 25 maja w warszawskiej siedzibie Związku.

Zaostrza się też sytuacja w grupie TAURON. Wczoraj po raz kolejny przed siedzibą zarządu TAURON-u w Katowicach odbył się tzw. protest samochodowy, a toczące się w tej atmosferze rozmowy zakończyły się fiaskiem o czym pisaliśmy wcześniej. Nie napawa optymizmem również butne zachowanie prezesa TAURON Polska Energia, który prze do zaognienia sporu.

O rozwoju sytuacji w tych sektorach będziemy informowali na bieżąco.

ml

Zdjęcie własne.