Ilość wyświetleń: 494

Barbórka 2023

Tegoroczne obchody barbórkowe odbyły się w cieniu tragedii zeszłotygodniowego wypadku jaki miał miejsce w naszm zakładzie, ograniczone były tylko do sprawowanych mszy św., została odwołana uroczysta akademia, NSZZ Solidarność już wcześniej odwołała zaplanowaną na 09 grudnia tradycyjną karczmę piwną.

NSZZ Solidarność w ZG Sobieski obchody Barbórkowe rozpoczęła od wczesnych godzin rannych od składania kwiatów pod figurami św. Barbary. Pierwszym przystankiem na mapie Jaworzna była kapliczka św. Barbary na szybie Sobieski, następnie do górników dołączył Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Łukasz Kolarczyk i wspólna delegacja złożyła wiązanki kwiatów pod figurką św. Barbary usytuowanej przy dawnym SKOK Jaworzno.

Ostatnim przystankiem była cechownia szybu Piłsudski, gdzie o godz. 10:00 rozpoczęła się tradycyjna msza barbórkowa. Msza św. koncelebrowana była przez ks. Prałata Eugeniusza Cebulskiego i ks. Proboszcza parafii z Sobieskiego ks. Jacentego Piwowarskiego, który wygłosił kazanie. Podczas nabożeństwa zebrani modlili się o boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla pracowników Zakładu Górniczego Sobieski i za duszę tragicznie zmarłych górników. Ks. Jacenty podczas homilii przybliżył zebranym postać św. Barbary.

W mszy św. uczestniczyli Zarząd TAURON Wydobycie S.A., Dyrekcja ZG Sobieski, Poczty sztandarowe, górnicy wraz z rodzinami, wzięli również udział przedstawiciele samorządu, Paweł Silbert, Prezydent Miasta Jaworzna, jego zastępca Łukasz Kolarczyk i Tadeusz Kaczmarek, Przewodniczący Rady Miejskiej, obecni byli również przedstawicie NSZZ Solidarność z jaworznickich zakładów pracy.

            Po godz. 13:00 na ZG Sobieski przybył Prezydent RP Andrzej Duda, gdzie pod figurą św. Barbary złożył kwiaty i oddał hołd poległym górnikom. Prezydent spotkał się również z Zarządem TAURON Wydobycie oraz ratownikami górniczymi ZG Sobieski.

Foto: Puls Jaworzno