W niedzielę 24 listopada już po raz 34. przybyła na Jasną Górę Pielgrzymka Górników zorganizowana przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Podczas której został poświęcony sztandar Organizacji Zakładowej NSZZ Solidarność Zakład Górniczy Sobieski Południowy Koncern Węglowy. W pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele różnych sektorów przemysłu wydobywczego i branży energetycznej. Przybyły też ich rodziny oraz emeryci i renciści.
Pielgrzymkę Górników zorganizował Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Jej przewodniczący, Jarosław Grzesik podkreślił, że pielgrzymka jest podziękowaniem za całoroczną pracę i to też modlitwa o przyszłość górnictwa.
– Zanosimy intencje o bezpieczną pracę górników, o ich zdrowie, o to, żeby ich rodziny nie musiały z niepokojem czekać na to, czy ich bliscy wrócą z pracy. W tym roku przede wszystkim modlimy się o przyszłość naszej branży. Żyjemy w takich czasach, gdzie niektórym politykom mylnie wydaje się, że należy odchodzić od węgla, zlikwidować tą branżę. Warto więc przypomnieć, że na świecie, każdego roku wydobycie węgla wzrasta. Cały świat korzysta z tego bogactwa. Cały świat korzysta z dobroci naszego Pana Boga, który nam dał węgiel, byśmy korzystali z niego, przetwarzali inne dobra służące ludziom.
Przewodniczący podkreślił, że podczas pielgrzymki, zanoszona jest szczególna modlitwa za rządzących naszym krajem. – Modlimy się, żeby rządzący zrozumieli, że węgiel kamienny i brunatny to jest nasze ostatnie dobro i bogactwo narodowe. To jest surowiec, który może zapewnić Polakom bezpieczeństwo energetycznie, również bezpieczeństwo naszym rodzinom.
Pielgrzymka, tradycyjnie rozpoczęła się nieopodal Jasnej Góry, przy kościele św. Barbary, patronki górników. Następnie pielgrzymi przy dźwiękach Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom”, pocztami sztandarowymi, w galowych mundurach wyruszyli do jasnogórskiego sanktuarium.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. koncelebrowana w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej, bp Jacka Kicińskiego.
Nowy Sztandar NSZZ Solidarność ZG Sobieski
Na początku Mszy św. uroczyście przed wizerunek Jasnogórskiej Pani został wprowadzony Poczet Sztandarowy Organizacji Zakładowej NSZZ Solidarność Zakład Górniczy Sobieski Południowy Koncern Węglowy S.A., gdzie po krótkiej modlitwie celebrans dokonał aktu poświęcenia sztandaru. Po poświęceniu Przewodniczący Waldemar Sopata poprzez ucałowanie sztandaru oddał Mu cześć.
Nowo poświęcony sztandar na jednej stronie nawiązuje do przynależności Organizacji do Stanu Górniczego, gdzie na barwach górniczych umieszczony jest wizerunek patronki górników – św. Barbary z prośbą o modlitwę, zostały również umieszczone dwie daty: 1980 – rok powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, oraz 2024 – rok poświęcenia. Druga strona wykonana jest w barwach narodowych z godłem Polski oraz z nazwą Organizacji. Poczet NSZZ Solidarność Zakład Górniczy Sobieski obecny jest podczas uroczystości związkowych oraz górniczych organizowanych na terenie całego kraju, jak również patriotycznych (m.in. rocznica odzyskania Niepodległości i Święto Konstytucji 3. Maja).
Szczęść Boże Górniczej Braci
Bp. Jacek Kiciński, który w kazaniu podkreślał między innymi znaczenie powszechnego wśród Braci Górniczej pozdrowienia „Szczęść Boże”. – Brać Górnicza – te słowa oznaczają bliskość, zaufanie i odpowiedzialność. To określenie mówi nam, że górnik może liczyć zawsze na brata górnika. W tym właśnie kryje się sekret budowania wspólnoty braterskiej, której dzisiaj bardzo potrzeba w podzielonym świecie. Ale tej wspólnoty braterstwa górników nie zbuduje się, bazując tylko na wymiarze ludzkim – mówił biskup Kiciński.
– Zobaczmy, jakże piękne jest nasze pozdrowienie „Szczęść Boże”. To znaczy życzyć szczęścia pochodzącego od Boga. To znaczy: niech Ci Bóg błogosławi. Drodzy górnicy, dziękuję wam za to wasze pozdrowienie i proszę, nie rezygnujcie z niego, bo ono sprowadza błogosławieństwo na was i wasze rodziny – podkreślił duchowny.
Biskup Kiciński podkreślał, że „życie ludzkie ma wtedy sens, kiedy Bóg jest pośrodku, bo wtedy wszystko inne jest na swoim miejscu”. – Ważne jest spotkanie z Bogiem, bo ono prowadzi do spotkania z drugim człowiekiem. Mamy dużo podziałów, bo może właśnie zaczęliśmy wierzyć słowu ludzkiemu, a nie Bożemu. Potrzeba nam wszystkim Bożego planu, a nie ludzkiego – zaznaczył.
W modlitwie pamiętano również o tych, którzy zginęli na służbie górniczej. Zawierzenie Braci Górniczej oraz ich rodzin Matce Bożej zwieńczyło wspólne pielgrzymowanie.
Hołd zmarłym działaczom
Stałym punktem udających się na Jasną Górę górników z Jaworzna jest pamięć o tragicznie zmarłych trzech działaczach związkowych NSZZ Solidarność, którzy zginęli w wypadku samochodowym w 1993 r. w okolicach Koziegłów. Zginęli wówczas: Grzegorz Kolosa – Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Adam Stepecki, szef górniczej Solidarności i Jan Tyszkiewicz, związkowy kierowca.
Źródło: news.jasnagora.pl, tysol.pl