Piotr Duda o 40-leciu powstania Solidarności: „Chcemy to wydarzenie pokazać całemu światu”

Powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który stał się zwieńczeniem polskiej drogi do wolności, to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, Europy i Świata. W tym roku będziemy obchodzić 40. rocznicę tego wydarzenia. Podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego dot. organizacji koncertu na 40-lecie powstania „S” głos zabrał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.

Rok 2020 będzie obfitował w szczególne wydarzenia, które są ważne dla naszej Ojczyzny, wydarzenia rocznicowe. W maju będziemy na pielgrzymce narodowej w Watykanie, gdzie będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II, duchowego patrona Związku Zawodowego Solidarność. 7 czerwca będziemy przeżywać na placu beatyfikację prymasa Tysiąclecia, a 15 sierpnia setną rocznicę Cudu nad Wisłą – mówił Piotr Duda.

Ale my jako ludzie Solidarności wiemy, że dla wielu Polaków, a w szczególności członków NSZZ Solidarność bardzo ważnym wydarzeniem będzie rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, a tym samym powstanie NSZZ Solidarność. Tym bardziej jestem dumny z tego, że możemy spotkać się tutaj na Stadionie Narodowym, podpisując ten list intencyjny. Chcemy, by to wydarzenie było szczególne. Aby to była wigilia tych rocznic w Szczecinie, w Jastrzębiu, w Gdańsku, a Katowicach i wielu zakątkach naszej ukochanej Ojczyzny – podkreślił przewodniczący.

Dlatego 29 sierpnia tu na Stadionie Narodowym odbędzie się wielkie przedstawienie, wielki koncert. Chcemy być w tym dniu razem, rozpoczniemy przemarsz na placu Piłsudskiego, będziemy wspólnie z rodzinami, by pokazać te prawdziwe wartości o które walczyli robotnicy. Bardzo się cieszę, że to wielkie wydarzenie, o którym chcemy mówić nie tylko w naszym kraju, ale chcemy to przekazać całemu światu, bo doskonale o tym wiemy, że to nie aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, nie Mur Berliński, ale tutaj w Polsce rozpoczął się demontaż komunizmu. Dlatego cieszymy się że wspólnie z rządem, wspólnie z Telewizją Publiczną, która ma misję do zrealizowania, możemy w tym dniu wspólnie przeżywać to wydarzenie, które będziemy celebrować – podsumował Piotr Duda.

Źródło: tysol.pl