Ilość wyświetleń: 120

XVIII Droga Krzyżowa Ludzi Pracy

Kilkaset osób wzięło udział w piątek 23 marca w XVIII Ogólnopolskiej Drodze Krzyżowej Ludzi Pracy na warszawskim Żoliborzu. Przewodniczył jej proboszcz żoliborskiej parafii św. Stanisława Kostki, kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki ks. Marcin Brzeziński.

Kilkaset osób wzięło udział w piątek 23 marca w XVIII Ogólnopolskiej Drodze Krzyżowej Ludzi Pracy na warszawskim Żoliborzu. Przewodniczył jej proboszcz żoliborskiej parafii św. Stanisława Kostki, kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki ks. Marcin Brzeziński.

 

Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy z udziałem pracowników różnych zawodów i przedstawicieli NSZZ „Solidarność” z całej Polski – w tym roku pod hasłem „Chrystus solidarny z ludźmi pracy” – wyruszyła z sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 

Nabożeństwo poprzedziła msza św. w kościele św. Stanisława Kostki. Po mszy przed kościołem ustawiły się poczty sztandarowe środowisk pracowniczych oraz służb mundurowych. Jak co roku w żoliboskiej Drodze Krzyżowej wzięły udział poczty sztandarowe NSZZ Solidarność Zakładu Górniczego Sobieski. Na czele procesji niesiono czterometrowy krzyż, który na początku został położony na znajdującym się obok kościoła grobie ks. Jerzego Popiełuszki – patrona ludzi pracy.

 

– Praca jest trudnym, męczącym i wymagającym darem.  Ale ten dar pozwala nasze życie kształtować w imię godności człowieka, w imię bezpieczeństwa rodzin i dla dobra innych. Jeśli dostrzegamy ten wymiar pracy jako daru – tego daru otrzymanego i tego daru, który my dajemy naszym bliskim czy innym, żyjącym na tej samej ziemi – to wtedy nasza praca zyskuje sens dodatkowy, nie tylko materialny – mówił kustosz sanktuarium ks. Marcin Brzeziński.

 

Zaznaczył, że uczestnicy drogi krzyżowej modlą się – za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki  aby wszyscy potrafili szanować pracę i swoje obowiązki, i byli wdzięczni Bogu, że mogą je wypełniać, nawet gdy jest ciężko. – Prośmy wszyscy o boże błogosławieństwo dla naszej ojczyzny, dla wszystkich przedstawicieli naszego społeczeństwa i wszystkich zawodów. Niech w każdym z nas rodzi się świadomość, że moc człowieka bierze początek z krzyża Jezusa Chrystusa, i tylko z niego – zaapelował.

 

Ks. Brzeziński poinformował, że rozważania do tegorocznej drogi krzyżowej przygotowali przedstawiciele różnych środowisk i zawodów. Krzyż nieśli m.in. górnicy, hutnicy, strażacy, energetycy, żołnierze, strażnicy miejscy, nauczyciele, absolwenci wyższych uczelni, pracownicy służby zdrowia i działacze Solidarności.

 

Wielu uczestników trzymało zapalone lampiony i świece. Niesiony krzyż poprzedzali harcerze z pochodniami i górnicza orkiestra z Jaworzna na Górnym Śląsku.

Uroczystość po raz kolejny uświetniła Górnicza Orkiestra Dęta Zakładu Górniczego Sobieski TAURON Wydobycie S.A. To już trzeci rok z kolei, jak jaworzniccy muzycy dali popis muzyczny na tej uroczystości. Zaproszenie dla orkiestry TAURON Wydobycie S.A. ZG Sobieski świadczy o wysokim kunszcie artystów, którzy na co dzień związani są z jaworznicką kopalnią, która wchodzi w skład Grupy Kapitałowej TAURON.

 

Zdjęcia tutaj>>>

 

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.