Ilość wyświetleń: 517

Uczczono ofiary stanu wojennego

Od wieczornej mszy św. w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny rozpoczęły się uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego. W intencji ofiar reżimu junty Jaruzelskiego mszę św. odprawił ks. Prałat Eugeniusz Cebulski.

Od wieczornej mszy św. w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny rozpoczęły się uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego. W intencji ofiar reżimu junty Jaruzelskiego mszę św. odprawił ks. Prałat Eugeniusz Cebulski.

 

Podczas mszy ks. Cebulski wspominał wydarzenia sprzed 37 lat. Niedzielny poranek 13 grudnia zastał go w Nowej Hucie gdzie przygotowywał się do porannej eucharystii. Mówił o wiernych zgromadzonych wtedy w nowohuckiej świątyni, szlochanie i strach w oczach.

 

Ks. proboszcz odgrzewał swe wspomnienia z całego stanu wojennego. Mówił o pomocy, jaką udzielał wspólnie z innymi kapłanami hutnikom, o prześladowaniach. Wspomniał również o zamordowanym Błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszko. Podziękował za pamięć o tych, których wśród nas już nie ma, apelował również, aby takie czasy już nigdy nie nastały.

 

Po mszy uczestnicy przemaszerowali z zapalonymi pochodniami oraz z wielką biało – czerwoną flagą z kolegiaty przez jaworznicki rynek, ul. Pocztową na Rondo NSZZ Solidarność usytuowane przy Urzędzie Miejskim w Jaworznie. Podczas przemarszu skandowano hasła: „Cześć i Chwała Bohaterom”, „Grudzień, grudzień pamiętamy” itp.

 

Na rondzie jaworzniccy patrioci z pochodniami rozstawili się wokół ronda natomiast grupa z flagą stanęła na parkingu Urzędu Miasta.

 

W krótkiej przemowie Przewodniczący Waldemar Sopata wspomniał okrucieństwa stanu wojennego. Podziękował uczestnikom za pamięć. W uroczystościach oprócz działaczy NSZZ Solidarność z Terenowej Sekcji Problemowej miasta Jaworzno brali udział włodarze miasta Jaworzno Prezydent Paweł Silbert wraz z zastępcą Moniką Bryl oraz kilkoma radnymi JMM oraz PiS. Obecny był również wicemarszałek województwa Śląskiego Pan Dariusz Starzycki. W obchodach brała udział grupa przedstawicieli Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej.

 

Na koniec zgromadzeni odśpiewali Hymn Państwowy, po czym rozeszli się do domów.

 

Organizatorem uroczystości była Terenowa Sekcja Problemowa NSZZ Solidarność w Jaworznie.

 

Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom tych uroczystości. Członkom NSZZ Solidarność, władzom Jaworzna, Jaworznickiej Inicjatywie Narodowej oraz zwykłym jaworznianom, którym nie są obojętne wydarzenia sprzed 37 lat.

 

Zdjęcia tutaj>>>

 

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.