Ilość wyświetleń: 393

Sukces akcji krwiodawczej

Najcenniejszym darem życia- własną krwią, podzielili się dzisiaj z potrzebującymi honorowi krwiodawcy w kolejnej już akcji krwiodawczej zorganizowanej wspólnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność ZG Sobieski TAURON Wydobycie.

Najcenniejszym darem życia- własną krwią, podzielili się dzisiaj z potrzebującymi honorowi krwiodawcy w kolejnej już akcji krwiodawczej zorganizowanej wspólnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność ZG Sobieski TAURON Wydobycie.

 

W piątek 2. listopada na parkingu stołówki szybu Piłsudski punktualnie o godzinie 8. zaparkował autokar do poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic. Piątkowa zbiórka krwi zakończyła się pełnym sukcesem. W tym dniu krew oddało 71. krwiodawców, oddali oni łącznie prawie 32. litry krwi. Jest to najlepszy wynik w tym roku we wszystkich akcjach krwiodawczych organizowanych na Piłsudskim.

 

Być honorowym krwiodawcą to świadomy wybór, osoby te nie są przypadkowe, zdają sobie sprawę, że ich krew ratuje komuś życie. Ten naturalny lek potrzebny jest w szczególności przy wykonywaniu skomplikowanych zabiegów operacyjnych, lecz nie tylko. Pochodne krwi potrzebują osoby cierpiące na choroby krwi w szczególności na białaczkę, dlatego tak ważne jest pozyskiwanie krwi. Niestety krwi nie można przechowywać w nieskończoność toteż potrzebne są jej regularne dostawy. Dlatego od krwiodawców oczekuje się stałego oddawania krwi, ważne jest również pozyskiwania nowych krwiodawców.

 

Jak przygotować się do oddania krwi? Najważniejsze zjedz lekki niskotłuszczowy posiłek, nie spożywaj alkoholu, powstrzymaj się na kilka godzin od palenia tytoniu. Nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu, przed donacją należy wypić, co najmniej 2. szklanki soku lub wody i oczywiście należy być wypoczętym.

 

Akcje organizowane przez KHDK przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność ZG Sobieski zaliczają się do najliczniejszych w Jaworznie. W większości biorą w niej udział górnicy z ZG Sobieski, coraz częściej uczestniczą w nich również osoby z poza kopalni. Akcje te doceniane są tak w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, jak również w jaworznickim oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża.  

 

Zbiórki krwi na tak wysokim poziomie nie mogłyby się odbyć bez pomocy ludzi, którzy nie są obojętni na los drugiego człowieka. Dziękujemy dyrekcji ZG Sobieski za zgodę na przeprowadzenie tych akcji na terenie ZG Sobieski. Dziękujemy służbom ochrony za zabezpieczenie miejsca dla autokaru do poboru krwi. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Agaty Jasickiej za miejsce dla ekipy z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic oraz krwiodawców, jak również za zabezpieczenie ciepłych i chłodnych napoi.

 

Zapraszamy na kolejne akcje krwiodawcze organizowane przez KHDK przy ZG Sobieski oraz przez NSZZ Solidarność ZG Sobieski. Najbliższa odbędzie się już w piątek 16. listopada.  

 

Wszystkim krwiodawcom oraz osobą, bez których nie mogłaby się odbyć ta akcja serdeczne Bóg Zapłać.

 

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.