Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś tzw. ustawę podwyżkową dotyczącą pracowników służby zdrowia

Zdaniem prezydenta ustawa rozwiązuje problem zróżnicowania wysokości wynagrodzeń w służbie zdrowia w sposób systemowy. Dotąd bowiem zmiany wynagrodzeń w służbie zdrowia dokonywane były ad hoc i dotyczyły tylko poszczególnych grup osób pracujących w służbie zdrowia, co prowadziło do rozjeżdżania się systemu. Teraz się to zmieni.

fot. Marcin Żegliński – TS

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę podpisał dziś ustawę z dnia 13 września 2018 roku o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz ustawę o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw.

W czasie przemówienia Prezydent podziękował „S” za udział w pracach nad ustawą. Obecny na uroczystości podpisania Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że ustawa zmienia sposób patrzenia na środowisko służby zdrowia w Polsce. Szumowski podkreślił, że w procesie terapii uczestniczą osoby, które nie są np. lekarzami, czy pielęgniarkami. Są to na przykład technicy, inżynierowie, czy panie zajmujące się przyjmowaniem pacjentów.

Ta ustawa mówi, że te osoby też są ważne w tym systemie -powiedział.

Na uroczystości był też przewodniczący „S” Piotr Duda. Podkreślił on, że „S” zrzesza wszystkie grupy zawodowe, dlatego tak zabiegała, aby przyjąć tą ustawę.

Walczyliśmy w osamotnieniu aby dziś ta ważna sprawa, bo dotycząca kwestii sprawiedliwości społecznej została uregulowana. To bardzo ważna ustawa dla wszystkich pracujący w ochronie zdrowia. Dziękuje tym którzy przyczynili się do powstania tej ustawy- powiedział.

Piotr Duda zaznaczył, że ustawa stanowi krok w kierunku w polepszenia sytuacji finansowej pracowników takich jak technicy, którzy wykonują pracę w szpitalach i innych placówkach medycznych.

Źródło: tysol.pl