– Solidarność pozytywnie ocenia przyjęty właśnie przez rząd „Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego” – mówi w rozmowie z nami Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
– Solidarność pozytywnie ocenia przyjęty właśnie przez rząd „Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego” – mówi w rozmowie z nami Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
Program został wynegocjowany przez Solidarność. Jego głównym celem jest tworzenie warunków sprzyjających budowie rentownego, efektywnego i nowoczesnego sektora górnictwa węgla kamiennego. Ma on być oparty na kooperacji, wiedzy i innowacjach, przyczyniających się do zapewnienia niezależności energetycznej Polski oraz wspierania konkurencyjności naszej gospodarki.
– Ważną kwestią jest to, że ten program nie został zamknięty. Powstały zapisy mówiące o tym, że powołany zostanie komitet kontrolujący realizacje programu. Istotne jest też to, że w jej trakcie będą mogły być wprowadzane w nim zmiany i korekty – zauważa Kazimierz Grajcarek.
W skład Komitetu Sterującego ds. górnictwa wejdą przedstawiciele organów rządowych oraz eksperci z dziedziny górnictwa i energetyki, a także przedstawiciel strony społecznej reprezentujący Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.
Jednym z celów programu jest poprawa warunków pracy górników w podziemnych wyrobiskach oraz zmniejszenie liczby wypadków przy pracy. – Z punktu widzenia związkowego to bardzo ważne, że pojawił się specjalny zapis mówiący o tym, że powstanie układ zbiorowy dla górników – dodaje przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
Kazimierz Grajcarek zwraca też uwagę na jeszcze jeden ważny element programu. – W rzeczywistości ciągle nie wiemy ile mamy węgla, a jeden z zapisów programu mówi o tym, że prowadzone będą badania na ten temat. Gdy zbadamy złoża, będziemy wiedzieć nie tylko ile mamy węgla, ale też ile możemy wydobywać go dla energetyki i jak oszczędzać surowce, by móc jak najdłużej pozostawać niezależnym energetycznie państwem – podkreśla Grajcarek.
Według przewodniczącego program daje nadzieje na poprawę sytuacji w polskim górnictwie. – Cieszymy się z jego przyjęcia, ale jednocześnie liczymy, że zostanie równie pozytywnie zrealizowany – dodaje.
Marcin Koziestański
Źródło tysol.pl