Ilość wyświetleń: 584

Centralna msza św. TAURON Wydobycie i poświęcenie sztandaru

W piątkowe popołudnie 2. grudnia, górnicy z trzech zakładów górniczych ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze spotkali się na centralnej, uroczystej mszy św. w intencji pracowników i rodzin TAURON Wydobycie S.A.

W piątkowe popołudnie 2. grudnia, górnicy z trzech zakładów górniczych ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze spotkali się na centralnej, uroczystej mszy św. w intencji pracowników i rodzin TAURON Wydobycie S.A.

 

W uroczystym pochodzie przy akompaniamencie górniczej orkiestry dętej, górnicy, pracownicy TAURON Wydobycie S.A. przemaszerowali z zespołu pałacowo parkowego przy dyrekcji TAURON Wydobycie S.A. do Kolegiaty św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie. 

Uroczystości były o tyle niezwykłe, gdyż od 1. grudnia w skład TAURON Wydobycie S.A. dołączył Zakład Górniczy Brzeszcze. W wyniku tej integracji TAURON Wydobycie składa się obecnie z trzech Zakładów Górniczych: ZG Sobieski, ZG Janina oraz ZG Brzeszcze. Uroczysta msza św. w te piątkowe popołudnie była duchowym przypieczętowaniem tego biznesowego przedsięwzięcia.

Przed mszą, Prezes Zarządu TAURON Wydobycie S.A. Zdzisław Filip zwrócił się do Biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka o modlitwę w intencji pracowników spółki oraz o poświęcenie sztandaru TAURON Wydobycie S.A. Do prośby Pana Prezesa przyłączył się gospodarz świątyni, ks. Prałat Eugeniusz Cebulski nie ukrywając wzruszenia i zadowolenia z okazji tych uroczystości.

Nowo powstały sztandar, odwołuje się do tradycji górniczej, na jednej stronie widnieje wizerunek św. Barbary z antyfoną: „Patronko Górników módl się za nami.” natomiast druga strona sztandaru przedstawia godło górnicze, wokół którego widnieje od góry nazwa spółki, a u dołu wymienione są trzy zakłady górnicze tworzące przedsiębiorstwo.     

Ks. Biskup przywitał wszystkich zgromadzonych na uroczystości i podziękował za zaproszenie na tak zaszczytne uroczystości władzom spółki, następnie Biskup Kaszak przystąpił do poświęcenie sztandaru.

Po uroczystym poświęceniu nowego sztandaru hołd złożyli mu księża koncelebranci oraz prezesi, dyrektorzy i przedstawiciele załóg.

Ze strony Tauron Wydobycie prezes Zarządu Zdzisław Filip i wiceprezesi – Janusz Czarnecki oraz Łukasz Gębala.

Ze strony ZG Sobieski: Dyrektor techniczny Janusz Jarczyk i górnik przodowy Witold Wiktor.

Ze strony ZG Janina Dyrektor techniczny i zastępowy ratownik górniczy Zbigniew Palkij

Ze strony ZG Brzeszcze: Dyrektor techniczny Andrzej Okoń  i górnik cieśla Aleksander Bargij.Po tym akcie rozpoczęła się koncelebrowana msza święta.

Homilię do wiernych wygłosił ks. Biskup Grzegorz Kaszak. Swe przesłanie zaczął od tego wspaniałego wydarzenia, jakim było poświęcenie sztandaru TAURON Wydobycie S.A. Ks. Biskup skupił uwagę nad historią naszego Narodu, który w trudnych chwilach gromadził się wokół sztandarów i pogratulował tego nowo poświęconego sztandaru.

Podczas kazania powiedział, że dobrze zrobiliśmy, że odnieśliśmy się do tej świętej, która widnieje na tym sztandarze. Ks. Kaszak przypomniał jeszcze nie tak odległe czasy, gdy władza starała się przekonać górników, że św. Barbara nie istniała, że Boga nie ma, ale ciężko pracujący mieli swoje zdanie. W tym momencie ks. Biskup przeszedł do meritum – Jest 22 sierpień 1937 roku. Dochodzi do niezwykłego wydarzenia – mówi Biskup – Z woli Pana Jezusa Chrystusa Miłosiernego przez naszą wielką rodaczkę siostrę Faustynę. – Tutaj ks. Biskup cytuje „Dzienniczek siostry Faustyny” w którym nasza święta opisuje spotkanie z piękną panią z mieczem w dłoni w białej sukni, która instruuje Faustynę, aby ta przez dziewięć dni przyjmowała Komunię Świętą za kraj swój. – A tym uśmierzysz zagniewanie Boże – pisze Faustyna w dzienniczku. Przez ten krótki, ależ jak niewspółmierny cytat ks. Biskup udowodnia po przez wstawiennictwo świętej, jej istnienie. Następnie przybliża to wydarzenie, gdy św. Barbara poprzez siostrę Faustynę próbowała ostrzec Naród polski przed zgubną tragedią, którą była II wojna światowa.

 

– Przychodzi ostrzeżenie. A ileż w życiu górnika jest takich tajemnych, ukrytych niebezpieczeństw? – Mówił ks. Kaszak. – Które przychodzą znienacka z ukrycia, jednak się zdarzyło w kopalni kilka dni temu. I Padły jakże znamienne słowa „przyroda nas zwyciężyła”. – Apelował jednak do ludzi odpowiedzialnych za spółkę o dbanie o bezpieczeństwo swych podwładnych. – Choćby kopalnia miała być uboższa, biedniejsza, nie wolno nikomu oszczędzać na to, żeby górnikowi, który zjeżdża pod ziemię zagwarantować jak największe bezpieczeństwo. –  Podkreślił, że bezpieczeństwo nie ma ceny. Ks. Biskup zwrócił się również do naukowców z apelem, aby pracowali nad ulepszaniem urządzeń, aby górnikowi zagwarantować jak najbezpieczniejsze warunki do pracy. Biskup Kaszak zwrócił uwagę, że zdarzają się takie momenty, iż przyroda zwycięża. Pokazały to w ostatnie wydarzenia w kopalni Rudna, gdzie zginęło 8 górników. – Człowiek okazał się słaby. Są w życiu niebezpieczeństwa wobec, których człowiek jest słaby. – Mówił ks. Biskup. – Trzeba więc dzisiaj drodzy górnicy liczyć nie tylko na własne siły, Pan Bóg czasami mówi człowiekowi „jesteś maleńki. Jesteś mały i słaby. Nie licz na siebie, przywołuj pomocy z nieba wysokiego”. – Kontynuował Biskup Grzegorz dodając, aby górnicy przyzywali pomocy z nieba według wyhaftowanej prośby na nowo poświęconym sztandarze „Święta Barbaro Módl się za Nami.” Na zakończenie homilii ks. Biskup pożyczył górnikom pomyślności, szczęścia i radości z okazji ich święta.

Po uroczystej mszy św. głos zabrał Prezes Zarządu TAURON Wydobycie Zdzisław Filip dziękując ks. Biskupowi za odprawienie nabożeństwa i wygłoszenie homilii. – Ekscelencjo, chcieliśmy serdecznie podziękować za poświęcenie sztandaru, który od dzisiaj, we wszystkich ważnych momentach dla Spółki będzie z nami. – Mówił Pan Prezes. – Bóg zapłać za mszę św. Bóg zapłać za homilię, taką na czasie. Te kiry na sztandarach mówią co mamy w sercu.

Biskup Kaszak podziękował za zaproszenie i zaskakując wszystkich obecnych w świątyni, zaprosił ich przed ołtarz do wspólnej fotografii. Wierni, zgromadzeni w kościele z niedowierzaniem powoli podchodzili przed ołtarz, wtedy można było zobaczyć jak wielu było górników i parafianami.

Po wspólnej fotografii przy akompaniamencie górniczej orkiestry dętej zostały odprowadzone sztandary i tym podniosłym akcentem zakończyła się uroczystość w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie.   

 

Zdjęcia z uroczystości >>>

 

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.