„Tamte postulaty to niezamknięta karta”. Msza św. w Gdańsku

– Droga „Solidarności” trwa, nie ustaje, nie zwalnia swojego tempa. Wasz związek, choć wielu by tego chciało, nie zszedł na margines polskiego społecznego życia i nie zakończył swej służebnej misji wobec środowiska polskiego – mówił abp Głódź podczas uroczystej mszy, odprawianej w bazylice św. Brygidy z okazji 35 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

We mszy św. oprócz Prezydenta RP uczestniczyli przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda i poprzedni szefowie Związku – Marian Krzaklewski oraz Janusz Śniadek. Pojawili się również m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, posłanka Beata Szydło, były premier i europoseł PO Jerzy Buzek, były premier i poseł PSL Waldemar Pawlak, senator PO Jerzy Rulewski.

Abp Głódź podkreślał, że nadal nie zostały zrealizowane wszystkie postulaty z 1980 roku, takie jak poprawa warunków służby zdrowia, tanie budownictwo społeczne czy obniżenie wieku emerytalnego. – Tamte postulaty to dla Solidarności wciąż niezamknięta karta, której nie sposób zdeponować w muzealnym zaciszu. Solidarność dzisiejszego czasu pamięta o tym. Ma świadomość, że jest depozytariuszem testamentu sierpnia 1980 roku. A więc także tamtych postulatów, tylko po części zrealizowanych – podkreślił hierarcha.

Kapłan życzył prezydentowi, aby „posługa na najwyższym urzędzie Rzeczypospolitej była posługą w służbie wartości, tych nieprzemieniających, trwałych, które tworzą duchową siłę i wielkość naszego narodu, w życie polskiej wspólnoty wnoszą ład i harmonię, potwierdzają godność obywateli wolnej ojczyzny”.

Po mszy uczestnicy w pochodzie na czele którego szedł Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Przewodniczącym NSZZ Solidarność Piotr Duda przeszli pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej gdzie zostały złożone wiązanki w 35 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Najliczniejszą grupą, która składała wiązanki byli członkowie NSZZ Solidarność z Jaworzna. Wiązanki złożyli członkowie Solidarności z ZG Sobieski z MPWiK Jaworzno. Solidarność z Knauff Jaworzno, przedstawiciele Solidarności z Elektrowni Jaworzno III, związkowcy z jaworznickiego Urzędu Miejskiego, Solidarność z PKM Jaworzno a także z jaworznickiej Straży Pożarnej. Kwiaty przed bramą stoczni złożyli również Prezydent miasta Jaworzna Paweł Silbert wraz z zastępcą Tadeuszem Kaczmarkiem. W imieniu NSZZ Sekcji Terenowej miasta Jaworzna kwiaty złożył Przewodniczący Waldemar Sopata.

hd

Źródło strona KK NSZZ Solidarność.

Zdjęcia z uroczystości >>>