Prezydent powołał członków Rady Dialogu Społecznego

Przewodniczący NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie S.A. został powołany w czwartek 22 października w skład Rady Dialogu Społecznego. Instytucję stawiającą sobie za cel szukanie dobra wspólnego między pracownikami, pracodawcami i rządem.

– To ważny moment. Przede wszystkim dziękuję za to, że skutecznie nastawaliście, aby powstała ta ustawa. Dziękuję za to, że do Rady Dialogu Społecznego z głosem doradczym został wprowadzony przedstawiciel prezydenta Rzeczypospolitej, którego nie było wcześniej w Komisji Trójstronnej – powiedział Andrzej Duda po wręczeniu w Pałacu Prezydenckim nominacji członkom Rady. Przypomniał, iż to prezydent Rzeczypospolitej jest najwyższym przedstawicielem państwa, stojącym na straży jego bezpieczeństwa – także bezpieczeństwa społecznego. – Obecność prezydenta w tym gremium poprzez jego przedstawiciela jest sprawą niezwykle ważną i za to zrozumienie dla spraw państwowych jestem ogromnie wdzięczny – podkreślił prezydent Duda.

W skład powołanej przez prezydenta Rady Dialogu społecznego weszli przedstawiciele rządu, pracodawców, przedsiębiorców oraz organizacji związkowych.

Przewodniczącym 59. osobowej Rady Dialogu Społecznego został szef Solidarności Piotr Duda. Razem z nim w pracach Rady Solidarność reprezentować będą Wojciech Ilnicki, Bogdan Kubiak, Andrzej Kuchta, Jarosław Lange, Henryk Nakonieczny, wspomniany już Waldemar Sopata i Leszek Walczak. Agnieszka Lenartowicz-Łysik z Biura Szkoleń i Współpracy Zagranicznego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność została powołania na społecznego Doradcę Prezydenta RP.

Ustawa o powołaniu Rady Dialogu Społecznego została przyjęta przez Sejm pod koniec czerwca. Projekt dokumentu wypracowali wspólnie przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i rządu. Prace nad nim rozpoczęły się w 2013 roku, po zawieszeniu przez Solidarność OPZZ i Forum ZZ udziału w pracach Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.

Powołanie w skład rady Przewodniczącego Sopaty to duże wyróżnienie dla Solidarności z ZG Sobieski jak również dla całej jaworznickiej Solidarności, na której czele stoi Waldemar Sopata. Będzie On również głosem górnictwa w nowo powołanej instytucji dialogu społecznego, co w obecnej sytuacji Polskiego górnictwa jest bardzo ważne.

Na podstawie strony KK NSZZ Solidarność.