Porozumienie płacowe w Tauron Polska Energia

Do końca miesiąca wszyscy pracownicy Tauron Polska Energia otrzymają jednorazową premię, a od 1 stycznia 2016 wzrosną płace zasadnicze w spółkach grupy. To najważniejsze zapisy porozumienia bazowego podpisanego w ubiegłym tygodniu przez prezydium Rady Społecznej Tauron Polska Energia z zarządem Grupy. Planowany na 19 listopada strajk ostrzegawczy w spółkach grupy został odwołany.

Zgodnie z zapisami porozumienia do 30 listopada każdy pracownik otrzyma jednorazową premię w wysokości średnio 850 zł brutto. Wypłacone też będą premie dodatkowe, średnio 150 zł na etat, ale ich rozdysponowanie jest uzależnione od wyników ekonomiczno-finansowych spółek. – To porozumienie stało się podstawą do negocjacji płacowych. Szczegóły dotyczące podziału środków zostaną uzgodnione przez pracodawców ze związkami w poszczególnych spółkach – informuje Andrzej Sikora, przewodniczący Solidarności w Tauron Wytwarzanie.

W tej firmie rozmowy już się zakończyły. – Premia wyniesie średnio 1094 zł brutto na osobę. Taka sama kwota bazowa zostanie przeznaczona na podwyżki w przyszłym roku – dodaje Andrzej Sikora.

Jak informuje Waldemar Sopata, szef związku w Tauron Wydobycie, w jego spółce pracownicy dostaną premię w wysokości 850 zł brutto. – Łączna kwota, która zostanie wypłacona w formie premii, podniesie bazę funduszu płac na 2016 rok, ale o jego rozdysponowaniu będziemy rozmawiać z zarządem na początku przyszłego roku – mówi przewodniczący. Natomiast w pozostałych spółkach m.in. w Tauron Ciepło i w Tauron Dystrybucja negocjacje dotyczące wysokości jednorazowej premii i przyszłorocznego wzrostu płac dopiero się odbędą.

Podpisując porozumienie z zarządem TPE, związkowcy zobowiązali się do zakończenia sporów zbiorowych w tych spółkach, w których były one prowadzone. Chodzi o Tauron Dystrybucja, Tauron Wydobycie, Tauron Obsługa Klienta, Tauron Serwis i Tauron Pomiary.

Źródło strona NSZZ Solidarność Region Śląsko – Dabrowski.