Członkowie Solidarności z ZG Sobieski protestują na dole

Dwunastu górników w czwartek 15 stycznia rozpoczęło podziemny protest w jaworznickim Zakładzie Górniczym „Sobieski”. – To gest solidarności wobec pracowników Kompanii Węglowej, którym rząd chce zlikwidować kopalnie, i jednocześnie gest sprzeciwu wobec postawy rządu, który nie potrafi przygotować jakiegokolwiek strategicznego planu dla górnictwa w Polsce – mówi przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” ZG „Sobieski” Waldemar Sopata. Akcję podjęli wyłącznie członkowie „Solidarności”.

Sopata podkreśla, że odebrał sporo telefonów od członków innych związków zawodowych, którzy też chcieliby okazać wsparcie kolegom z Kompanii Węglowej SA (KW), choć ich własne organizacje nie zdecydowały się na konkretne działania i nie przyłączyły się do podziemnego protestu.

– Cała aktywność pozostałych związków ograniczyła się do tego, że ich przedstawiciele podpisali dokument powołujący sztab protestacyjno-strajkowy. Tym bardziej jestem zbudowany postawą samych pracowników – komentuje przewodniczący „Solidarności” w „Sobieskim”.

Zapowiada, że protest potrwa „tak długo jak będzie trzeba”, bo problemy branży powinny być rozwiązane kompleksowo, do czego rządzących należy wreszcie zmusić. Krytykuje politykę „zwijania” polskiego sektora węglowego i zgodę na wzrost importu surowca. – Sprowadzamy coraz więcej węgla zza wschodniej granicy. W ubiegłym roku po raz pierwszy import był większy od eksportu – zwraca uwagę.

ZG „Sobieski” jest dwudziestą kopalnią, której pracownicy biorą udział w akcji protestacyjnej przeciwko wprowadzeniu rządowego Planu Naprawczego dla KW. Dokument ten przewiduje m.in. likwidację KWK „Bobrek-Centrum”, KWK „Brzeszcze”, KWK „Pokój” i KWK „Sośnica-Makoszowy”.

Źródło strona Solidarności Górniczej.