Nie pozwolimy zniszcyć polskiego górnictwa

We wtorek 29 kwietnia w Katowicach odbyła się potężna manifestacja w obronie górnictwa i tysięcy miejsc pracy w regionie. Wzięło w niej udział ok. 12 tys. ludzi. Protestujący wezwali rząd do  natychmiastowego rozpoczęcia działań na rzecz ratowania polskiego górnictwa węgla kamiennego.

Przewodniczący górniczej „Solidarności” Jarosław Grzesik podkreślił przed siedzibą Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie rozpoczęła się demonstracja, że górnicy walczą o miejsca pracy. – Trzeba mieć świadomość, że jeśli upadnie górnictwo, to upadnie cały region – powiedział.

Zaznaczył, że rząd nie robi nic, żeby ratować sektor górnictwa węgla kamiennego. Przypomniał, że politycy mówią o potrzebie zwołania okrągłego stołu poświęconego problemom branży, ale nic takiego się nie dzieje. Szef górniczej „Solidarności” zapowiedział, że jeśli polityka rządu nie ulegnie zmianie, górnicy pojadą do Warszawy.

Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” zaznaczył, że jedną z przyczyn obecnych problemów branży jest import węgla spoza granic Unii Europejskiej, szczególnie z Federacji Rosyjskiej. Zapowiedział nałożenie embarga społecznego na ten surowiec.  – To nie jest tak, że Unia Europejska nie może sobie poradzić z Putinem. My sobie z nim poradzimy. Nałożymy obywatelskie embargo na rosyjski węgiel. Pojedziemy i ten węgiel wysypiemy na tory. Nie pozwolimy, żeby niszczyć polski węgiel – powiedział Dominik Kolorz. – O dziwo, rząd Donalda Tuska, Tomasza Tomczykiewicza i Janusza Piechocińskiego, to są sabotażyści gospodarczy. Bo jak polska energetyka może kupować droższy i jakościowo gorszy węgiel? – mówił szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Szef Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zwrócił uwagę na brak dialogu rządu ze stroną społeczną. – Donald Tusk nie rozmawia ze związkowcami. Rząd nie rozmawia z pracownikami. Z nimi trzeba rozmawiać przez argument siły, bo dialog społeczny się skończył – powiedział przewodniczący związku.

Piotr Duda skrytykował rząd za brak polityki energetycznej. – Bezpieczeństwo energetyczne tak wygląda w naszym kraju, że górnicy muszą wychodzić na ulice, bo chyli się ku upadkowi największa firma wydobywcza w Europie – powiedział. Podkreślił, że społeczeństwo musi zrozumieć, że jedno miejsce pracy w górnictwie daje kilka miejsc pracy w innych firmach.

Przedstawiciele górniczych central związkowych przekazali wojewodzie śląskiemu Piotrowi Litwie petycję skierowaną do premiera Donalda Tuska. Wojewoda zobowiązał się do jak najszybszego przekazania jej premierowi.

Choć TAURON Wydobycie S.A. obecnie nie ma takich problemów jak Kompania Węglowa w Katowicach była również liczna grupa przedstawicieli „Solidarności” z tej spółki. – Nie mogło nas tu zabraknąć. Węgiel to też Jaworzno, to też nasze problemy. Pomimo, że jesteśmy w grupie Tauron nas to też dotyczy u nas też na zwałach zalega prawie 0,5 mln ton węgla. – Mówił przewodniczący NSZZ „Solidarność” w TAURON Wydobycie Waldemar Sopata. – Są tutaj nie tylko górnicy z Jaworzna, ale również przedstawiciele innych firm, którzy zawsze byli z górnikami. Zazwyczaj bywa tak, że to górnicy wspierali innych a dziś oni wspierają górników – dodał przewodniczący.

W Katowicach oprócz związkowców z „Solidarności” z TAURON Wydobycie byli przedstawiciele „Solidarności” z MPWiK Jaworzno, Urzędu Miejskiego Jaworzno, Szpitala Miejskiego w Jaworznie, MCKiS Jaworzno oraz z Miejskiego Ośrodka Uzależnień Alkoholowych Jaworzno.

Petycja do premiera tutaj >>>

Zdjęcia z manifestacji tutaj >>>

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.