Ilość wyświetleń: 297

Krok w dobrym kierunku

Związkowcy z Solidarności zawiesili protest w miasteczku namiotowym przed Sejmem. – Zrobiliśmy kolejny krok na drodze do naprawy sytuacji w polskim górnictwie. Rząd podjął m.in. zobowiązanie w kwestii dotyczącej czasowego zawieszenia jednego z obciążeń publicznoprawnych, jakie nałożono na górnictwo.

Związkowcy z Solidarności zawiesili protest w miasteczku namiotowym przed Sejmem. – Zrobiliśmy kolejny krok na drodze do naprawy sytuacji w polskim górnictwie. Rząd podjął m.in. zobowiązanie w kwestii dotyczącej czasowego zawieszenia jednego z obciążeń publicznoprawnych, jakie nałożono na górnictwo. Padły też inne konkretne już zapowiedzi działań. Następne spotkanie odbędzie się 5 czerwca i mamy nadzieję, że przyniesie dalsze decyzje rządu, które umożliwią branży górniczej wyjście z zapaści – powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności po spotkaniu liderów górniczych związków zawodowych z premierem Donaldem Tuskiem. – Padło też parę innych konkretów dotyczących kwestii finansowo-własnościowych, ale wymagają one jeszcze doprecyzowania. Do 5 czerwca specjalny zespół rządowy ma wypracować kolejne konkretne projekty rozwiązań dla branży i myślę, że na spotkaniu 5 czerwca zrobimy następny krok do przodu – dodał przewodniczący.

 


Związkowcy przed spotkaniem nie kryli obaw, że rozmowy w Warszawie mogą zakończyć się fiaskiem, a deklaracje złożone im przez premiera podczas tzw. szczytu węglowego w Katowicach, to tylko część przedwyborczej gry. – Wyjeżdżamy dziś z Warszawy, to dobra wola z naszej strony – mówi przewodniczący NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie Waldemar Sopata. – Pewne ustalenia wstępne są, ale jeżeli ktoś chciałby się z nich wycofać to nie przyjedziemy już delegacją tylko wrócimy do stolicy w liczniejszej grupie – dodał przewodniczący. – Jesteśmy w ciągłej gotowości!

Na efekty rozmów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z rządem czekała w  Warszawie stuosobowa grupa górników ze śląskich kopalń, wśród których byli związkowcy Solidarności z ZG Sobieski. W czwartek przyjechali wesprzeć przedstawicieli Społecznej Inicjatywy Obywatelskiej protestujących w miasteczku namiotowym przed Sejmem. Po zakończeniu spotkania z premierem reprezentanci Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego pojechali do miasteczka, aby przekazać górnikom relację z rozmów.  – Jest wola premiera Tuska aby wszystko szło w dobrym kierunku – mówi Krzysztof Kisiel z Solidarności ZG Sobieski.

 

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.