Ilość wyświetleń: 288

Z manifestacji na pielgrzymkę

Przemówieniem przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy rozpoczęła się uroczysta suma w ramach 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę. To pierwsza, na którą pielgrzymi przybyli prosto z warszawskiej manifestacji przeciwko polityce rządu.

Przemówieniem przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy rozpoczęła się uroczysta suma w ramach 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę. To pierwsza, na którą pielgrzymi przybyli prosto z warszawskiej manifestacji przeciwko polityce rządu.

Przywołując słowa inicjatora pielgrzymki kapelana „S” bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przewodniczący powiedział, że pracownik nie może dobrze pracować, jeśli nie widzi sensu swojej pracy. – A jaki sens może mieć praca na śmieciówce? – pytał w swoim wystąpieniu.


– Rok temu mówiłem – dla pracownika nie ma różnicy, czy pracuje na czarno, czy na umowę śmieciową. I w jednym i drugim przypadku nie może zachorować, nie może iść na urlop, nie będzie miał emerytury. I co się przez ten rok zmieniło? Nic się nie zmieniło. Jest jeszcze gorzej. Zmieniając kodeks pracy politycy zrobili z nas pracowników na rozkaz. Nasze wynagrodzenia będą jeszcze niższe. Nasze życie rodzinne jeszcze trudniejsze. Po raz kolejny pracodawcy przy pomocy rządu dla jeszcze większego zysku obniżyli sobie koszty, wyzyskując pracowników – podsumował przyczyny protestu.

Odnosząc się do dialogu społecznego Duda zwrócił uwagę, że o trudnych sprawach trzeba rozmawiać, prowadzić dialog, ale nasza władza nie chce dialogu i kompromisu. Chce konfrontacji.

– Jest coraz słabszy, a my coraz silniejsi. Dlatego – I tak wygramy…! – ocenił dotychczasowe skutki protestów.

Pielgrzymi modlili się o poszanowanie praw pracowniczych, godną płacę i o mądrość dla rządzących, by nie wprowadzali złych ustaw uderzających w robotników.

Homilię wygłosił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, który odnosząc się do sobotniej manifestacji w Warszawie zorganizowanej przez trzy centrale związkowe stwierdził, że „wielotysięczna rzesza związkowców pragnęła dobitnie wyrazić: słowami, petycjami, obecnością, że – ich zdaniem – rząd lekceważy społeczeństwo i związki zawodowe, że zerwane zostały wzajemne relacje, zgasł społeczny dialog”.


Hierarcha podkreślił również akceptację Kościoła dla działalności związków zawodowych.  – Są one powołane dla zabezpieczenia nie tylko bytowych interesów ludzi pracy, nie tylko ułożenia właściwych relacji między pracodawcami a pracownikami. Są także stróżami pracowniczej godności – powiedział i dodał –  Kto twierdzi, że czas związków zawodowych się kończy, daje wyraz swojej arogancji w stosunku do ludzi pracy, niezrozumieniu nie tylko ich potrzeb, także godności pracy ludzkiej, której należny jest szacunek i ochrona.

Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę została zorganizowana po raz pierwszy w 1982 roku przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Co roku odbywa się w trzecią sobotę i niedzielę września. Tegoroczna odbywa się pod hasłem: „Solidarność wierna Bogu w Trójcy jedynemu, Kościołowi i Ojczyźnie”.

KZ NSZZ Solidarność w PKW S.A. reprezentowały dwa poczty sztandarowe a na pielgrzymkę do Częstochowy już wczesnym rankiem wyruszył pełen autokar pielgrzymów.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.