„W dwustronnym dialogu nie chcemy przeszkadzać”

Oświadczenie przewodniczącego KK Piotra Dudy po przegłosowaniu przez Senat RP zmian w Kodeksie pracy.

Głosami 55 senatorów przegłosowana została dziś ustawa zmieniająca Kodeks pracy. Senatorowie niemal bezrefleksyjnie przyjęli krzywdzące polskich pracowników przepisy. Rządzący pokazali w ten sposób, że zupełnie nie szanują ciężkiej pracy obywateli, bo nowe przepisy robią z pracowników niewolników, gotowych do pracy na każde skinienie pracodawcy.

Tak jak już zapowiadałem, nowe przepisy powinny trafić do Trybunału Konstytucyjnego i instytucji międzynarodowych. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że przyznają nam rację, tak jak w przypadku innych spraw, m.in. tej w Trybunale Konstytucyjnym dotyczącej czasu pracy osób niepełnosprawnych. Liczymy też, że skierowaniem skargi do Trybunału może zająć się sam Prezydent RP, do którego trzy centrale związkowe zwrócą się w tej sprawie.

Absurdalne tłumaczenia, że tzw. uelastycznienie obniży bezrobocie to rządowa bajka. Wystarczy spojrzeć na przykład Włoch czy Hiszpanii, gdzie popularne są elastyczne formy zatrudnienia – stopa bezrobocia w tych krajach jest rekordowo wysoka.

Zawieszając udział w Komisji Trójstronnej, liczyliśmy, że ten krok da obecnej władzy trochę do myślenia i przegłosowana w sejmie ustawa napotka jakiś opór w senacie. Nic bardziej mylnego – rządzący jasno pokazali, że nie interesuje ich dialog z pracownikami, z reprezentującymi ich związkami zawodowymi.

Zaplanowane na dziś spotkanie premiera z pracodawcami biorącymi udział w Komisji Trójstronnej pokazuje prawdziwe oblicze dotychczasowych rozmów – tu dawno już powstała koalicja i my w tym dialogu dwustronnym nie chcemy przeszkadzać.

Dlatego obradujące dziś w Gdańsku Prezydium Sztabu Protestacyjnego Komisji Krajowej wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec takiej antypracowniczej polityki. Rozmowy z tym rządem nie mają już sensu, więc czas powiedzieć DOŚĆ. Jak związkowe DOŚĆ będzie wyglądało, premier i jego antypracownicze otoczenie dowiedzą się już we wrześniu, kiedy „Solidarność”, OPZZ i Forum ZZ pojawią się w Warszawie.

O szczegółach poinformujemy po spotkaniu liderów trzech reprezentatywnych central związkowych, które odbędzie się w stolicy 11 lipca.

Piotr Duda

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”