Ilość wyświetleń: 384

Barbórka 2010

Na bezpieczeństwie pod ziemią nie ma co oszczędzać. Prawdą jest że zrobiono ogromne postępy w dziedzinie ochrony życia górników. Ale mimo rozwoju nowoczesnych urządzeń ostrzegającymi przed niebezpieczeństwem, mimo zastosowania nowoczesnych technologii w podziemnych chodnikach, mimo tysięcy ton stali i drewna wpompowanych w kopalnię człowiek nadal ginie na miejscu pracy.- Mówił w homilii ksiądz Biskup.

Już od samego rana członkowie NSZZ Solidarność w Południowym Koncernie Węglowym S.A.  ZG Sobieski odwiedzali figurki św. Barbar w naszym mieście.  Tę tradycję podtrzymują od lat nie zapominając o swej patronce. Pierwszą kapliczką, jaką odwiedzili była kapliczka na szybie Sobieskim , kolejną św. Barbarą, pod którą złożono kwiaty była figurka pod SKOK Jaworzno. Dzięki zarządowi SKOK-u, który na swoim terenie wybudował kapliczkę i przeniósł figurkę świętej z placu przy przychodni dziecięcej Elvita, ratując w ten sposób tę figurkę od zapomnienia. Ponieważ przychodnia ta została sprzedana prywatnemu inwestorowi i postument świętej był zagrożony. Następnie członkowie związku złożyli kwiaty na ołtarzu na szybie Piłsudski.


Przed godziną dziewiąta górnicy, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele zarządu naczelne z orkiestrą górniczą w uroczystym pochodzie przemaszerowali z pod siedziby zarządu PKW S.A. do kolegiaty św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie gdzie uroczystą mszę św. w intencji górników koncelebrował ksiądz Biskup Ordynariusz Sosnowiecki Grzegorz Kaszak.


W homilii wygłoszonej do zgromadzonych przypomniał jak ciężki i niebezpieczny jest zawód górnika. Przypomniał także o błędach rządzących naszym krajem o pochopnej likwidacji wielu kopalń, które teraz chcą otwierać inwestorzy zagraniczni. – Na bezpieczeństwie pod ziemią nie ma, co oszczędzać. Prawdą jest, że zrobiono ogromne postępy w dziedzinie ochrony życia górników. Ale mimo rozwoju nowoczesnych urządzeń ostrzegającymi przed niebezpieczeństwem, mimo zastosowania nowoczesnych technologii w podziemnych chodnikach, mimo tysięcy ton stali i drewna wpompowanych w kopalnię człowiek nadal ginie na miejscu pracy. – Mówił ksiądz Biskup. – Dlatego dzisiaj w to wielkie górnicze święto myśli nasze i modlitwy nasze mknął do niebios bram w intencji tragicznie pomarłych górników. – Kontynuował Biskup Kaszak.


Po Mszy św. w sali biesiadnej szybu Piłsudski odbyła się uroczysta akademia z okazji górniczego święta, na której były wręczane odznaczenia dla zasłużonych pracowników naszego zakładu oraz szpady górnicze.  Na akademii obecni byli między innymi Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda oraz jego zastępca długoletni pracownik naszego zakładu Bogdan Biś. Życzenia dla wszystkich górników przekazał Prezes Południowego Koncernu Energetycznego Stanisław Tokarski oraz wielu innych gości.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.

Zdjęcia Barbórka 2010 r. >>>