Ilość wyświetleń: 391

Udana akcja krwiodawcza w ZG Sobieski

Rok 2020 to szczególny rok. Prawie cały podporządkowany został walce z pandemią koronawirusa. Jeszcze początkiem roku nie myśleliśmy poważnie o jakiejś nowej chorobie, która dotknęła oddalone o kilka tysięcy kilometrów Chiny. Nikt z nas wtedy nie brał na poważnie, że i my będziemy musieli zakrywać twarz maseczkami, było to bynajmniej śmieszne. Wydawało się nam, że nas to nie dotyczy, a choroba coraz szybciej zbliżała się do naszych granic. Z niedowierzaniem obserwowaliśmy wydarzenia z Włoch, brak miejsc w szpitalach, przemęczony personel medyczny i wysoka śmiertelność spowodowaną nowym wirusem. Niestety szybko czas zweryfikował nasze dotychczasowe życie i przyzwyczajenia. Dziś po tych kilku miesiącach życia z covid 19 przyzwyczailiśmy się do widoku zamaskowanych ludzi a także coraz to nowych obostrzeń z nim związanych.

Niestety ten śmiercionośny wirus odbił się również na krwiodawstwie. W zatrważającym tempie zaczęło brakować krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Początkowa fala pandemii dopadła także i nasze akcje zbiórek krwi, które od kilku lat co miesiąc organizujemy na parkingu stołówki szybu Piłsudski Zakładu Górniczego Sobieski. Zmuszeni byliśmy odwołać dwie akcje krwiodawcze. Sytuacja ta była spowodowana faktem nie znajomości koronawirusa, jednak z miesiąca na miesiąc wiedza medyczna pozwalała w bezpieczny sposób podchodzić do nowej zarazy. 

Dziś bez większych problemów organizujemy nasze akcje krwiodawcze. Z zachowaniem obostrzeń sanitarnych, dokładniejszych badań honorowych dawców krwi. 

W pochmurny piątek 27 listopada w Jaworznie odbyła się kolejna w tym trudnym 2020 roku akcja krwiodawcza zorganizowana wspólnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność ZG Sobieski. Na naszych krwiodawców zawsze można liczyć. Jeszcze przed przybyciem autokaru do poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic, grupa chętnych do podzielenia się swoją krwią ustawiła się w kolejce. Przez sześć godzin, 45 honorowych krwiodawców oddało ponad 20 litrów krwi. Akcje te są najliczniejsze w Jaworznie. 

Nasze akcje mogą się odbywać dzięki współpracy z dyrekcją ZG Sobieski, pracownikom ochrony ZG Sobieski, którzy dbają o zabezpieczenie miejsca dla krwiobusu za co serdecznie dziękujemy. Specjalne podziękowanie kierujemy w stronę Pani Agaty Jasickiej za udostępnienie miejsca dla krwiodawców, gdzie spokojnie mogą wypełniać ankiety osobowe oraz skorzystać z napoi. Jednak głównie pragniemy podziękować tym bez których akcje te nie miałyby sensu, dla anonimowych bohaterów, na których co miesiąc możemy liczyć. Krwiodawcy, którzy nie zważają na szalejącą pandemię decydują się na oddanie części siebie zasługują na najwyższe uznanie. To dzięki Nim inni niejednokrotnie mogą żyć. 

Dziś coraz głośniej mówi się o potrzebie oddawania krwi, zwłaszcza jednego z jej składnika osocza od tak zwanych „ozdrowieńców”, którzy przeszli covid 19, osocze ozdrowieńców pomaga w leczeniu pacjentów ciężko przechodzących koronawirusa. Przyłączamy się do apeli lekarzy, aby osoby, które przebyły tę chorobę zgłaszały się do centrów krwiodawstwa i oddawały osocze, na dzisiejszą wiedzą osocze ozdrowieńców jest najskuteczniejszym lekiem przeciw covid 19.

W tym roku odbędzie się jeszcze jedna akcja krwiodawcza organizowana wspólnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność ZG Sobieski, akcja odbędzie się w piątek 18 grudnia. Nie oznacza to, że kończymy naszą działalność, co to, to nie. Od nowego roku kontynuujemy zbiórki krwi, jak zwykle odbywać się one będą w piątki. Wkrótce więcej informacji. 

Wszystkim, którzy przyczynili się do naszych akcji serdecznie dziękujemy. Serdeczne Bóg zapłać!  

Dział Informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.