Spór w TAURON Wydobycie: w takich okolicznościach doszło do tragedii w „Staszicu”

Narasta spór wokół wiceprezesa Tauron Wydobycie w Jaworznie Tomasza Dudy. „Solidarność” i inne działające w firmie związki zawodowe zarzucają mu łamanie prawa w zakresie bezpieczeństwa pracy i brak woli dialogu. Domagają się jego odwołania. W poniedziałek odbędzie się kolejne nadzwyczajne posiedzenie Rady Nadzorczej, które odbędzie się w atmosferze protestu.

Fot. „S” Tauron Wydobycie

Zaostrza się spór pomiędzy załogą a zarządem kopalni w TAURON Wydobycie w Jaworznie. „Solidarność” i inne związki zawodowe w spółce domagają się odwołania wiceprezesa ds. technicznych Tomasza Dudy. Zdaniem związkowców jego decyzje zagrażają bezpieczeństwu pracowników dołowych. Chodzi o łamanie procedur przy prowadzeniu prac w rejonach wcześniej wyłączonych z powodu pożarów, nieprzeprowadzania wymaganych prawem pomiarów klimatycznych oraz zmuszania do pracy w rejonach o wyższej niż dopuszczalna temperaturze.

– Bardzo precyzyjnie stanowią o tym wewnętrzne regulaminy, porozumienia i układ zbiorowy oraz wytyczne ministerstwa – podkreśla przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w TAURON Wydobycie S.A. Waldemar Sopata.

– W takich okolicznościach doszło do tragedii w kopalni „Staszic” – ostrzega Sopata, deklarując że w sprawie bezpieczeństwa nie będzie kompromisów.

Już w połowie września zakładowa „Solidarność” skierowała swoje żądanie m.in. do Ministra Energii Krzysztofa Trzórzewskiego. Pracujący zaledwie od półtora miesiąca Tomasz Duda doprowadził do ostrego konfliktu z załogą. Co jak się okazuje miało miejsce również w innych firmach gdzie pracował.

– Nie respektuje norm czasu pracy, zmusza ludzi do pracy nawet w temperaturze 33 st. gdy dopuszczalna jest 28 st. Pomijam już kwestie wręcz chamskiego podejścia do ludzi. To oczywiście zostało zgłoszone do Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, który rozpoczął sprawdzanie, ale zanim skończy może dojść do tragedii, a do tego nie wolno dopuścić – relacjonuje Waldemar Sopata.

Przewodniczący przypomina też, że Duda nie wprowadza ministerialnych wytycznych dot. bezpieczeństwa w zakresie pomiarów klimatycznych na dole. Już dawno powinien w tej sprawie wydać stosowne rozporządzenia, ale otwarcie deklaruje, że nie zamierza ich przestrzegać.

W sprawie wiceprezesa ds. technicznych już jedno posiedzenie Rady Nadzorczej się odbyło, następne będzie 7 października w poniedziałek. Działające w kopalni organizacje związkowe zapowiadają dwie pikiety. Jedną o 5 rano przed siedzibą firmy w Jaworzenie, drugą od 8-13 przed siedzibą Tauron Polska Energia w Katowicach.

– Jeśli nie będzie decyzji o zdymisjonowaniu Tomasza Dudy, będą kolejne akcje – zapowiada Waldemar Sopata.

Ml

Źródło: tysol.pl