Ilość wyświetleń: 359

Msza św. w intencji NSZZ Solidarność i Ojczyzny

Jak co roku w drugą niedzielę września w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie odbywa się uroczysta msza św. w intencji NSZZ Solidarność oraz Ojczyzny.

 Jak co roku w drugą niedzielę września w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie odbywa się uroczysta msza św. w intencji NSZZ Solidarność oraz Ojczyzny.

W niedzielę 8. września członkowie NSZZ Solidarność z jaworznickich zakładów pracy zgromadzili się wokół ołtarza, aby dziękować Bogu za 39. lat istnienia związku.

 

Mszę koncelebrował i kazanie wygłosił ks. Prałat Eugeniusz Cebulski. Podczas homilii ks. Prałat podkreślał znaczenie wydarzeń sprzed 39. lat. Nawiązał również do pielgrzymek św. Jana Pawła II. Mówił również o księżach, którzy oddali swe życie w tamtych czasach zwłaszcza o Błogosławionym Jerzym Popiełuszce.

 

Dziękował przedstawicielom Solidarności za to, że są wierni ideałom sierpniowym i za ogólną działalność w Jaworznie.

 

Ks. Proboszcz dziękował również zastępcy Przewodniczącego NSZZ Solidarność Bogdanowi Bisiowi za możliwość odwiedzenia Gdańska, Sali BHP i tych miejsc, gdzie wszystko się zaczęło.

 

Oprócz członków Solidarności w mszy wzięli udział włodarze Jaworzna Prezydent Paweł Silbert, Wiceprezydent Pani Monika Bryl a także Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek. Swą obecnością zaszczycił także Wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki, a także Radna Sejmiku Województwa Śląskiego  zarazem kandydatka do sejmu RP Maria Materla. W mszy św. prócz przedstawicieli Solidarności i władz miejskich brali udział liczni wierni z Jaworzna. Jak zwykle swą grą mszę uświetniła Górnicza Orkiestra Dęta Zakładu Górniczego Sobieski. Nieodłącznie co roku w uroczystościach tych biorą udział liczne poczty sztandarowe KZ NSZZ Solidarność z jaworznickich zakładów pracy. W tym roku zaszczycił nas poczet sztandarowy Emerytów NSZZ Solidarność Regiony Śląsko – Dąbrowskiego, a także NSZZ Solidarność Sekretariatu Górnictwa i Energetyki.

 

Po mszy wierni przeszli do nawy bocznej świątyni poświęconej trzem wielkim Polakom: św. Janowi Pawłowi II, błogosławionemu Jerzemu Popiełuszce oraz Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, gdzie odmówiono krótką modlitwę i złożono wiązanki.

 

Zdjęcia z uroczystości tutaj>>>

 

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.