Od mszy świętej na cmentarzu w Bylinach obok mogiły legionistów poległych w bitwie pod Krzywopłotami w niedzielę 17 czerwca rozpoczęła się Sztafeta Niepodległości. Liczący ponad 60 km bieg został podzielony na 13 etapów i prowadziła przez 20 miejscowości. Wydarzenie to upamiętniło 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Od mszy świętej na cmentarzu w Bylinach obok mogiły legionistów poległych w bitwie pod Krzywopłotami w niedzielę 17 czerwca rozpoczęła się Sztafeta Niepodległości. Liczący ponad 60 km bieg został podzielony na 13 etapów i prowadziła przez 20 miejscowości. Wydarzenie to upamiętniło 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Klucze, Olkusz,, Bolesław, Sławków, Sosnowiec i Jaworzno, to miasta, które włączyły się w obchody stulecia niepodległej Polski przystępując do organizacji Sztafety Niepodległości – otwartego dla wszystkich wydarzenia biegowego, upamiętniającego ważne miejsca pamięci historycznej regionu.
Mecenasem imprezy był TAURON Polska Energia S.A. dzięki wsparciu tej firmy udział w imprezie był bezpłatny a każdy uczestnik otrzymał koszulkę oraz pamiątkowy medal.
Bieg nie miał charakteru rywalizacji sportowej. Na trasie wyznaczone były odcinki rodzinne, w które włączali się wszyscy chętni, nawet ci, którzy, na co dzień nie mają nic wspólnego z bieganiem. Ideą było to, by bieg ten połączył osoby w każdym wieku różnych zawodów i stanów, promował patriotyzm, pamięć historyczną i aktywność fizyczną!
W tak patriotycznym wydarzeniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli NSZZ Solidarność. Swoją 5 – cio osobową drużynę wystawiła Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność Zakład Górniczy Sobieski TAURON Wydobycie S.A. W biegu uczestniczyli: Piotr Miś, na co dzień zastępca Przewodniczącego NSZZ Solidarność ZG Sobieski, któremu sport nie jest obcy. Przez wiele lat grał w piłkę nożną a obecnie jest obserwatorem PZPN w halowej piłce nożnej. Andrzej Pociecha emerytowany górnik oddziału przewóz, na emeryturze postanowił spędzać czas aktywnie i zaczął biegać. Zbigniew Fuja, ratownik górniczy w ZG Sobieski członek NSZZ Solidarność. Dla niego biegi nie są obce od kilku lat biega uczestnicząc w różnego rodzaju biegach, w półmaratonach a w tym roku zaliczył swój pierwszy maraton. Anna Bochenek początkująca w bieganiu oraz Dariusz Piechowicz drugi zastępca Przewodniczącego NSZZ Solidarność ZG Sobieski, na co dzień biega rekreacyjnie, uczestniczy w biegach krótkodystansowych do 15 km., ale wszystko przed nim.
Ostatni etap sztafety prowadził z Sosnowca na rynek główny w Jaworznie. Trasa tego etapu liczyła 11,5 km. i właśnie w tym odcinku biegli nasi przedstawiciele.
Do Jaworzna biegacze przybyli około godziny 17. 30 by na jaworznickim rynku wziąć udział w uroczystym finale imprezy. Tu też przybyli włodarze naszego miasta w osobach Panów Pawła Silberta i Tadeusza Kaczmarka, radni, oraz goście, w tym Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Pan Roman Piaśnik oraz Prezydent Sosnowca, Pan Arkadiusz Chęciński. Nie zabrakło inicjatora imprezy, Biskupa Sosnowieckiego, Grzegorza Kaszaka oraz prałata, Księdza Eugeniusza Cebulskiego.
Wśród uczestników biegu było dwóch zawodników, którzy pokusili się o pokonanie całego ponad 60 km. biegu.
Kończący się w Jaworznie bieg skomentowali zarówno Biskup, jak i prezydent naszego miasta, wyrażając podziw dla najwytrwalszych, ale i dla tych, którzy nie mogli biec cały czas, ale pokonali własne słabości, pokazując, że każdy wysiłek i poświęcenie są warte zaangażowania.
Ważne słowa wypowiedział prezydent, Paweł Silbert porównując sztafetę do biegu, jaki musieli pokonać nasi przodkowie w drodze do niepodległości. Dziś musimy tak żyć, tak szanować naszą Ojczyznę, wolność, aby tego typu biegi były upamiętnieniem, ale abyśmy nie musieli już nigdy walczyć o niepodległość, a mogli ją wyłącznie świętować.
Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.
Zdjęcia dzięki uprzejmości: mojejaworzno.pl Alex Tura