Komisja Krajowa w Lubinie: 16 września protest przed siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie

NSZZ „Solidarność” zorganizuje 16 września pikietę protestacyjną przed siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie, zdecydowała obradująca w Lubinie Komisja Krajowa Związku. To reakcja na działania KE w sprawie zróżnicowanego wieku emerytalnego wchodzącego w Polsce 1 października.

Decyzja o zorganizowaniu protestu jest reakcją na odpowiedź Komisji Europejskiej, w której unijny urzędnicy oceniają niższy wiek emerytalny kobiet mianem dyskryminacji i zapowiadają naciski na polski rząd dla zmiany tych przepisów. Pierwsza akcja odbędzie się w Warszawie.

– Przywrócenie wieku emerytalnego to decyzja Polków, a nie unijnych komisarzy. Ja nie głosowałem na Junckera, czy Timmermansa, tylko na Prawo i Sprawiedliwość i prezydenta Andrzeja Dudę – uzasadniał podczas dyskusji szef „S” Piotr Duda.

Przypomniał też pięcioletnią walkę „Solidarności” z Platformą Obywatelską i Polskim Stronnictwem Ludowym o wydłużony wiek emerytalny.

– Przegraliśmy wtedy bitwę o wiek emerytalny [w 2012 roku; przyp. Red.], ale wygraliśmy wojnę i nie pozwolimy sobie tego odebrać – powiedział.

Wcześniej Komisja Krajowa oddała hołd ofiarom Lubina 1982 r. W specjalnym stanowisku czytamy m.in.:

– Winni jesteśmy wdzięczność i pamięć ofiarom wszystkich dramatycznych wydarzeń sprzed 1989 r. To ich poświęcenie zbudowało fundament niepodległej Ojczyzny. Nigdy o nich nie zapomnimy! – czytamy w stanowisku.

W uroczystej części posiedzenia tytuł „Zasłużony dla NSZZ Solidarność” odebrali Jerzy Langer oraz pośmiertnie Janusz Łaznowski. Wyróżnienie odebrała żona Maria Łaznowska-Siwocha.

ml

Źródło www.tysol.pl