Ilość wyświetleń: 289

Wycieczka do Czarnogóry

W dniach od 30 września do 6 października NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie S.A. ZG Sobieski zorganizowała dla członków związku i ich rodzin wycieczkę do Czarnogóry.

 

W dniach od 30 września do 6 października NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie S.A. ZG Sobieski zorganizowała dla członków związku i ich rodzin wycieczkę do Czarnogóry.

 

Czarnogóra to kraj kontrastów: 293 km wybrzeża z większymi i mniejszymi zatokami ocienionymi piniowymi lasami, z pięknymi piaszczystymi i żwirowymi plażami, zabytkowymi miasteczkami i małymi wioskami rybackimi. W głębi lądu liczne jeziora, rzeki, kaniony, wyżyny oraz zaśnieżone nawet latem wysokie pasma gór Dynarskich. Dziedzictwo kulturowe to prawdziwa mozaika wpływów iliryjskich, greckich, rzymskich, bizantyjskich, weneckich oraz islamskich.

 

W piątek 30 września po południu grupa 50 osób wyruszyła autokarem w kierunku docelowej Czarnogóry. Po przejechaniu przez Czechy, Słowację, Węgry, Chorwację oraz Bośnię i Hercegowinę, spędziwszy w autokarze ponad 23 godziny wycieczkowicze szczęśliwie dotarli do miejscowości Bar w Czarnogórze gdzie nad brzegiem Adriatyku był umiejscowiony hotel Adriana, w którym byli zakwaterowani.

 

Czarnogóra członków Solidarności ZG Sobieski i ich rodzin przywitała słońcem oraz ciepłym powietrzem. Niektórzy postanowili zwiedzić miasto Bar inni woleli wybrać kąpiel w ciepłym morzu Adriatyckim.

 

Na drugi dzień po śniadaniu wycieczka z Jaworzna przejechała do miejscowości Budva. Budva, piękne miasto czarnogórskie otoczone z trzech stron górami. Okolice Budvy są najbardziej skomercjalizowanym fragmentem czarnogórskiego wybrzeża Adriatyku. Ze szczytu wzgórz, od strony Podgoricy można obejrzeć panoramę tzw. Riwiery Budvańskiej. Na szczególną uwagę zasługuje Stare Miasto, położone na wysuniętym w głąb Adriatyku cyplu. Na szczególną uwagę w Budvie zasługują zabytki starego miasta katedra św. Jana, cerkiew Trójcy Świętej, kościół św. Sawy, cytadela.

 

Po czasie wolnym w Budvie kolejnym przystankiem na trasie wycieczki Solidarności była miejscowość Kotor. Kotor to miasto portowe w południowo-zachodniej części Czarnogóry. Położone nad Zatoką Kotorską (Boka Kotorska), na krańcu Zalewu Kotorskiego, na wybrzeżu Adriatyku. Miasto otoczone jest z trzech stron masywami górskimi: Lovćen, Vrmac i Dobrota. Zatoka posiada cechy norweskich fiordów i jest niekiedy określana, jako najdalej położony na południe fiord Europy. W Kotorze można było obejrzeć bramę główną, mury obronne (niższa część), wieżę zegarowa, pałace kotorskie – m.in.: pałac Namiestnika Weneckiego, pałac Pima, pałac Buća, pałac Drago, pałac Biskupi, katedrę św. Trifuna, cerkwie kotorskie, kolegiatę NMP. Po zwiedzaniu Kotoru wycieczka wróciła do hotelu w Barze gdzie późnym wieczorem czekała na wypoczywających impreza integracyjna.

 

Kolejnego dnia członkowie Solidarności z ZG Sobieski wraz z rodzinami do godzin popołudniowych mieli czas wolny, większość dostosowała się do czarnogórskiej mentalności i w spokoju wypoczywała na plaży zażywając kąpieli w adriatyckich wodach oraz wygrzewając się w październikowych promieniach czarnogórskiego słońca. Po południu przejechali do Starego Baru, gdzie mogli obejrzeć zabytkową bramę miejską, kościoły św. Katarzyny i Venerandy, łaźnię turecką, ruiny katedry św. Jerzego, pałac biskupów, turecki akwedukt.

 

Następnego dnia wycieczkowicze z jaworznickiej Solidarności udali się na wycieczkę do Albani do miasteczka Kruji. Kruji to pierwsza średniowieczna stolicy kraju, miejsce urodzenia bohatera narodowego Skanderberga. Wycieczka mogła tu obejrzeć bazar turecki gdzie można się było zaopatrzyć w wyroby ze srebra oraz inne lokalne pamiątki.

 

Następny poranek to niestety już pożegnanie z piękną Czarnogórą. Po śniadaniu, choć ciężko było rozstać się ze słonecznym Barem, wycieczka z Jaworzna spakowała się i wyruszyła w drogę powrotną do kraju. Po drodze zatrzymali się jeszcze na obiad w Bośni i Hercegowinie. Po przeszło 23 godzinach podróży wycieczkowicze przyjechali do Jaworzna, które przywitało ich typową jesienną pogodą. Niestety, co dobre szybko się kończy, choć wspomnienia zawsze pozostają.

 

NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie S.A. ZG Sobieski serdecznie dziękuje organizatorowi wyprawy do Czarnogóry, dla biura Podróży BORT Panorama z Brzeszcz. Dziękujemy opiekunce wycieczki Pani Agacie, która służyła swą pomocą przez cały okres wycieczki. Dziękujemy Pani Ilonie, przewodniczce po Czarnogórze, która przybliżyła nam informacji o pięknym kraju. Podziękowania kierujemy w stronę rezydenta Maćka, na którego zawsze można było liczyć. Dziękujemy także właścicielowi hotelu Adriana, Panu Branko Milošević za wspaniałą atmosferę domową oraz kuchnię dostosowaną do Polskiego podniebienia. Szczególnie pragniemy podziękować cudownej grupie, która udała się na tę wycieczkę do Czarnogóry.

 

Jak wycieczka to tylko z NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie S.A. ZG Sobieski. Zapraszamy na kolejne wycieczki organizowane przez NSZZ Solidarność w ZG Sobieski.

 

Wycieczka była dofinansowana ze środków Zakładowego Funduszu Socjalnego ZG Sobieski.

 

Dział informacji NSZZ Solidarność ZG Sobieski.

 

Zdjęcia z wycieczki tutaj >>>