Rząd oszukał górników, zmarnował czas i środki.

Nowa Kompania Węglowa nie powstanie do końca miesiąca. 24 września podczas spotkania ze związkowcami wiceminister skarbu państwa odpowiedzialny za górnictwo Wojciech Kowalczyk poinformował, że porozumienie podpisane 17 stycznia przez górnicze związki i stronę rządową w obecności premier Ewy Kopacz, nie zostanie zrealizowane w terminie.

Zdaniem związkowców ta decyzja rządzących może doprowadzić do upadku wielu firm i wybuchu niezadowolenia społecznego. – Rząd RP zmarnował dziewięć miesięcy, okłamując górników i marnotrawiąc czas oraz środki na tworzenie iluzorycznych wizji, które dziś obnażone z fałszu stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski – podkreślili przedstawiciele kompanijnych związków w komunikacie wydanym po zakończeniu rozmów z wiceministrem Kowalczykiem.

Przypomnieli, że zapowiedzi powstania Nowej Kompanii Węglowej padały wielokrotnie, a górnicze związki dołożyły wszelkich starań, żeby styczniowe porozumienie zostało zrealizowane. – Czujemy się oszukani przez Panią Premier i jej ministrów. Rząd Polski okazał się nieudolny, niekompetentny i niezdolny do realizacji tak ważnego projektu. Pracownicy oczekują pisemnych deklaracji co do dalszego funkcjonowania Kompanii Węglowej S.A. ze szczególnym uwzględnieniem gwarancji miejsc pracy oraz świadczeń pracowniczych i wynagrodzeń – dodali.

W poniedziałek 28 września odbędzie się spotkanie Międzyzwiązkowego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, który podejmie decyzje dotyczące dalszych działań strony społecznej.

aga

Źródło strona NSZZ S0lidarność Region Śląsko – Dąbrowski.