Ilość wyświetleń: 358

Narodowe Święto Niepodległości

Od uroczystej mszy św. w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny rozpoczęły się uroczystości Święta Niepodległości.

Od uroczystej mszy św. w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny rozpoczęły się uroczystości Święta Niepodległości.

11 listopada to dzień, w którym co roku obchodzimy święto odzyskania niepodległości. To już 97 rocznica tego wydarzenia i wszystko na to wskazuje, że to, co jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu było nieosiągalne, będzie faktem. Faktem będzie udział w uroczystościach rocznicowych nie tylko tych, którym wypada być na takim święcie, ale dużych rzeszy mieszkańców, Polaków, którym coraz bardziej zależy na okazaniu swojej tożsamości narodowej i związków z historią.

Kazanie na ten dzień wiązało się z historią świętego Marcina, którego życie ksiądz Eugeniusz Cebulski dał za przykład kogoś, kto podaje rękę bliźniemu, kto, jeśli wątpi, próbuje rozwiać swoje troski i odszukać właściwą ocenę napotkanego człowieka.

Niemałą część kazania poświęcił ksiądz niepokojącemu zjawisku, jakie wśród Polaków, w tym jaworznian zwraca uwagę. To niesprawiedliwe ocenianie innych, to język nienawiści, język brutalny i niegodziwy. Język polityków, którzy aby odreagować swoje przegrane, klęski, są bezwzględni, niesprawiedliwie odreagowując swoje kompleksy na przeciwnikach.

Po mszy wszyscy udali się pod pomnik i poza złożeniem kwiatów ku czci walczących o wolność i niepodległość, wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez młodzież oraz w ramach deszczowej, acz miłej rozrywki uraczyli się wojskową grochówką, wśród melodii przygotowanych przez harcerzy wspólnych śpiewów pieśni patriotycznych.

Warto zaakcentować, że wśród zebranych byli nasi nowi parlamentarzyści, Panowie Dariusz Starzycki i Paweł Bańkowski. Przybyli przedstawiciele zakładów pracy, organizacji społecznych, szkół, jednostek miejskich. Na uroczystościach nie mogło zabraknąć Solidarności. Wstawili się przedstawiciele jaworznickich struktur Solidarności a także członkowie NSZZ Solidarność z zakładów pracy wśród których nie mogło zabraknąć NSZZ Solidarność z ZG Sobieski. 

Na podstawie www.mojejaworzno.pl

Zdjęcia z uroczystości tutaj >>>