Kukiz mówi prawdę: prezydent nie chciał się z nim spotkać

W Internecie pojawiły się informacje o piśmie, które wspólnie z Pawłem Kukizem po spotkaniu tzw. Platformy Oburzonych wysłaliśmy do Pana Prezydenta w kwietniu 2013 r. prosząc o spotkanie.

Potwierdzam to co mówi Paweł Kukiz i przypominam, że wnioskowaliśmy wtedy, aby poza przekazaniem „Przesłania 16 marca”, spotkanie dotyczyło m.in. kwestii referendów obywatelskich, finansowania partii politycznych oraz zmian w ordynacji wyborczej. Nie pamiętam już dokładnie kto, ale przedzwonił do mnie wysoki urzędnik Kancelarii Prezydenta informując, że Prezydent może się spotkać tylko ze mną, ale absolutnie wykluczone jest spotkanie z Pawłem Kukizem, który – jak powiedział mi urzędnik – w opinii Prezydenta nikogo nie reprezentuje.

Odmówiłem spotkania informując, że bez Kukiza nie idę. Dzisiaj zadaje sobie pytanie: co się takiego stało, że Prezydent nie tylko chce spotkać się z Pawłem Kukizem, ale nawet gotów jest przeprowadzać w tych sprawach referendum? Czyżby przegrana I tura?

Dla potwierdzenia tych informacji przedstawiam poniżej pełną treść pisma, które wspólnie z Kukizem podpisaliśmy i wysłaliśmy do Pana Prezydenta.

Piotr Duda

Gdańsk, 30 kwietnia 2013 r.

Sz. Pan Bronisław Komorowski Prezydent RP

Szanowny Panie Prezydencie!

W imieniu spotkania w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańsk w dniu 16 marca br. ponad 100 organizacji społecznych, stowarzyszeń, inicjatyw obywatelskich i organizacji związkowych, które w przestrzeni publicznej nazywane jest tzw. „Platformą Oburzonych”, zwracamy się o bezpośrednie spotkanie z Panem Prezydentem.

Chcemy osobiście przekazać „Przesłanie 16 marca”, w którym zwracamy się do Pana Prezydenta o wszczęcie procedury zmiany konstytucji w zakresie przepisów o referendum ogólnokrajowym. Uczestnicy spotkania zgodnie uznali, że konieczna jest zmiana przepisów prowadząca do obligatoryjności obywatelskiego referendum i zniesienia progów warunkujących jego ważność. To znacząco poprawi funkcjonowanie polskiej demokracji. Pozwoli też wypowiedzieć się społeczeństwu w tak ważnych kwestiach jak ordynacja wyborcza, finansowanie partii, liczebność sejmu, istnienie senatu.

Ze swojej strony deklarujemy otwartość w rozmowach nad tym trudnym tematem, które mamy nadzieję pod kierunkiem Pana Prezydenta szybko zostaną uruchomione.

Paweł Kukiz        Piotr Duda

Wcześniej na Facebooku Paweł Kukiz odpowiedział Komorowskiemu na zaproszenie do pałacu Prezydenckiego –  Hmmmmm…. Ciekawe…. Przypominam sobie, jak po powstaniu Platformy Oburzonych, czyli wspólnego spotkania Ruchów Obywatelskich, które zaprosiłem i „Solidarności” kluczowym postulatem był postulat JOW. I wówczas pan prezydent Komorowski powiedział, że chętnie zaprosi do Pałacu przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudę, ale … absolutnie bez Kukiza. Co się stało, Panie Prezydencie?

Na podstawie strony KK NSZZ Solidarność.