Euromanifestacja we Wrocławiu

Około pięćdziesiąt tysięcy związkowców z Polski oraz z całej Europy manifestowało w sobotę 17 września na ulicach Wrocławia. Związkowcy sprzeciwiają się  antypracowniczym rozwiązaniom w polityce gospodarczej rządów państw Unii Europejskiej. Z Jaworzna do stolicy Dolnego Śląska wyruszyło około 150 członków NSZZ Solidarność ze wszystkich jaworznickich komisji zakładowych. Najliczniejszą grupą byli związkowcy z ZG Sobieski.

Przedstawiciele NSZZ Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych oraz związkowcy z Europy przez kilka godzin manifestowali swoje niezadowolenie we Wrocławiu. W sobotę w stolicy Dolnego Śląska odbywało się spotkanie ministrów finansów państw UE. Mimo że pierwotnie miało się zakończyć w sobotnie popołudnie, zakończyło się w momencie, gdy rozpoczynała się manifestacja.

–  Nie możemy pozwolić, aby walka z kryzysem była pretekstem do walki z pracownikiem. Spotkaliśmy się we Wrocławiu, aby to pokazać ministrom finansów, a tak właściwie krwiopijcom, którzy doprowadzili do tego kryzysu, a teraz chcą nim zarządzać i mówić nam, co jest dla nas lepsze. Mieliśmy taką nadzieję ,że wręczymy tym paniom i panom naszą petycję, ale  uciekli ukradkiem, jak szczury – mówił do zgromadzonych na wrocławskim rynku Piotr Duda, przewodniczący Solidarności. – Władza ma słuchać obywateli i wyciągać wnioski – dodał szef Komisji Krajowej.

– Jesteśmy tutaj, aby nas usłyszeli ministrowie finansów. Mówimy „nie” polityce cięć budżetowych. Mówimy „tak” polityce wzrostu zatrudnienia, mówimy „tak” europejskiej solidarności – powiedziała Bernedette Segol, sekretarz generalna Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, która specjalnie z okazji manifestacji we Wrocławiu nauczyła się swojego wystąpienia po polsku. Podkreślała, że  Europa potrzebuje związków zawodowych i dialogu społecznego, a nie dla ataków na prawa pracownicze i ograniczania praw socjalnych.

Manifestacja taka odbyła się w naszym kraju po raz pierwszy. Organizatorem demonstracji była Europejska Konfederacja Związków Zawodowych. Demonstracje takie odbywają się w krajach które przewodniczą Uni Europejskiej. Ostatnia taka manifestacja odbyła się 9 kwietnia na ulicach stolicy Węgier.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski .

Euromanifestacja we Wrocławiu 17.09.2011r.>>>