Jak już ktoś nie pomaga, to przynajmniej niech nie przeszkadza – masówka w ZG Sobieski

Zapraszamy do przeczytania artykułu z 2017 r. w dalszym ciągu, mimo upływu prawie trzech lat słowa te nie straciły na aktualności. „Koledzy” związkowcy jak nie pomagają to chociaż niech nie przeszkadzają, niech nie manipulują już wynegocjowanym porozumieniem płacowym. Niech najlepiej zajmą się tym co umieją najlepiej: losowaniem nagród i rozdawaniem czajników itd. Na spotkaniach z zarządem jakoś nie umieją się odezwać za to na fejsie negocjują nie wiadomo co i z kim!!!

– Można się zajmować zakupem serwisów kawowych, można się zajmować losowaniem nagród. Proponuję jak za PZPR jeszcze marchewką, kapustą, ziemniakami na kopalni handlować. Tylko na koniec nie będzie firmy – tak Przewodniczący NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie mówił o „działaniach” kilku związków zawodowych z ZG Sobieski na masówce zorganizowanej w piątek 9.  czerwca na szybie Piłsudski.

– Można się zajmować zakupem serwisów kawowych, można się zajmować losowaniem nagród. Proponuję jak za PZPR jeszcze marchewką, kapustą, ziemniakami na kopalni handlować. Tylko na koniec nie będzie firmy – tak Przewodniczący NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie mówił o „działaniach” kilku związków zawodowych z ZG Sobieski na masówce zorganizowanej w piątek 9.  czerwca na szybie Piłsudski – Jak już ktoś nie pomaga, to przynajmniej niech nie przeszkadza – podsumował Przewodniczący pseudo działania tych kilku „związkowców” – Miesiące uporczywych jazd, spotkań formalnych i nie formalnych na temat, że szyb Grzegorz tutaj musi być i między innymi tym zajmujemy się jako Związki Zawodowe – kontynuował Przewodniczący Sopata. – Oczywiście nie wszyscy, bo niektórzy potrafią tylko przeszkadzać i powtarzać bzdury, że to jest daremne. Ja mówię, że to nie jest daremne.

Podczas porannej masówki zorganizowanej przez większość Organizacji Związkowych działających w ZG Sobieski została przedstawiona najważniejsza kwestia tj. porozumienie płacowe zawarte pomiędzy Radą Społeczną TAURON Polska Energia a Zarządem TAURON Polska Energia 8. czerwca.

– Koledzy, wczoraj w TAURON Polska Energia podpisaliśmy porozumienie płacowe dla wszystkich spółek Grupy TAURON. Jest to ewenement, ponieważ porozumienie to obowiązuje na 3. lata – wyjaśniał Przewodniczący Waldemar Sopata. – Daje nam to stabilizację. Przez parę miesięcy jako Prezydium Rady Społecznej, ja jako Przewodniczący, Maciek Bochenek (Przewodniczący ZZ Kadra w ZG Sobieski) z Prezydium prowadziliśmy negocjacje z Zarządem TAURON. Postawiliśmy sprawę jasno albo przed wakacjami będzie porozumienie płacowe, które będzie nas satysfakcjonowało, albo Zarząd idzie swoją drogą, my idziemy swoją. Bo nie może być tak, że ciągle będziemy zaciskać pas – mówił Przewodniczący.

Przewodniczący wyjaśnił załodze, w jaki sposób podwyżki będą rozdysponowane w tym roku oraz w 2018 i 2019 roku. Jednocześnie Przewodniczący Waldemar Sopata uspokoił załogą, że obecnie nie ma żadnych zmian w ZUZP, mamy wszystko to co przewiduje układ zbiorowy, ukracając tym samym plotki rozpowszechniane po kopalni jakoby coś załodze miało by być odebrane.

Poruszona również została sprawa węgla emeryckiego. Przewodniczący przypomniał wszystkim, że w całym górnictwie emeryci zostali pozbawieni deputatów już kilka lat temu. My na zakładzie mamy ustalenia, że jeżeli deputatów nie przejmie budżet to w tym roku emeryci dostaną węgiel. Jest zapowiedź ministra, że cała sprawa z deputatem emeryckim ma się zakończyć do końca czerwca.

Przewodniczący zwrócił się również do pracowników spółki córki Spółka Usług Górniczych, przekazując im wiadomość, że poruszono sprawę wynagrodzeń w SUG-u a także przyjęć pracowników tej spółki pod TAURON Wydobycie.

Na koniec Przewodniczący Waldemar Sopata zaapelował do załogi, aby nie dali się zwariować i pracowali bezpiecznie i w dobrej atmosferze.

Dział informacji NSZZ Solidarność ZG Sobieski.