Decyzja polityczna

Decyzja ogłoszona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego o wyborze konsorcjum Airbus Helicopter, jako dostawcy śmigłowców dla polskiej armii jest niedopuszczalna i będzie skutkowała poważnymi problemami wielu polskich firm z branży lotniczej i zbrojeniowej – oceniła w swoim stanowisku Komisja Krajowa, która drugi dzień obraduje w Kaliszu.

Zdaniem członków Komisji zdecydowano o zakupie najdroższej oferty, co skutkuje nie tylko zmniejszeniem zakontraktowanych maszyn, ale też będzie wiązało się z wyższymi kosztami eksploatacji przy ich użytkowaniu.

– Jest to decyzja polityczna – czytamy w stanowisku.

Związkowcy nie akceptują sytuacji gdzie przy porównywalnej technicznie ofercie, kilkanaście miliardów zł polskiego podatnika zamiast wspierać firmy funkcjonujące w Polsce i zatrudniające polskich pracowników będą wyprowadzone do zagranicznych koncernów.

Podczas dyskusji szef Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego NSZZ „S” Roman Jakim przypomniał, że firma która wygrała (wtedy pod inną nazwą) nie wywiązała się ze zobowiązań przy zakupie śmigłowców sanitarnych. Deklarowała wtedy utworzenie w Polsce 200 miejsc pracy.

Takie działanie jest sprzeczne z polską racją stanu – podsumowali w stanowisku członkowie Komisji Krajowej.

ml

Źródło oficjalna strona KK NSZZ Solidarność.